كتاب الدُّرَّة السَّنِيَّة في شرح مقدمة العَشْماوِيَّة من أول باب صلاة الجمعة إلى آخر باب الصيام: دراسة وتحقيق
Aşmâvî'nin Mukaddime'sinin şerhi olan Ed-dürretü's-seniyye'nin tahkik ve değerlendirilmesi: Cuma namazı'nın başından oruç konusunun sonuna kadar
  1. Tez No: 797757
  2. Yazar: MAHMOUD CHOUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET HAMDİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma İstanbul Sabahattin Zaim üniversitesi'nde Yüksek lisans derecesini elde etmek için ilk merhalede ele aldığım bir ilmi araştırma konusudur. Konusu:“Aşmâvî'nin Mukaddime'sinin Şerhi Olan Dürretü's-Seniyye'nin Tahkik ve Değerlendirilmesi: Cuma Namazı'nın Başından Oruç Konusunun Sonuna Kadar”dır. ed-Dürretüs Seniyye kitabı Muhammed Asıyl el-Berdîsî'nin Aşmâviyye'nin mukaddimesine yazdığı bir şerhidir. Aşmâviyye ise Abdü'l-Bârî İbn Ahmed el-Aşmâvî'nin eseridir. el-Berdîsî bu mukaddimeye ayrıntılı, tafsilatlı bir şerh yazdı. el-Aşmâvî'nin açıklamış olduğu birçok meseleyle alakalı olan konuları şerhte ele almıştır. Bununla beraber lafızların manalarını da açıklamaktan geri durmamış mezhep âlimleri arasındaki ihtilafları da belirtmiştir. Çoğu zaman da kendi görüşünü bildirmiştir. Bu tezde incelemiş olduğumuz kısım bu kitabın Cuma namazı, Cenaze namazı ve Oruç konularını kapsamaktadır. Tez konusunu iki kısma ayırdım: İlki araştırma İkincisi: Belirtmiş olduğun kısımların incelenmesi.
Özet (Çeviri)
This research is a scholarly research topic that I undertook during the graduation phase of the master's degree in the Islamic studies curriculum İstanbul Sabahattin Zaim University. It is entitled:“Research and Review of topics ranging from Friday congregation Prayers to Fasting from Al-Durra al-Sunniyya's book in the explanation of Al-Muqaddimah Al-Ashmawiyya”Al-Durra al-Sunniyya's book is a commentary on the Muqaddimah Al-Ashmawiyyah written by Muhammad Aseel al-Bardisi for Abdul Bari Ibn Ahmad Al-Ashmawiy. Al-Bardisi drafted his report in an elaborate and a detailed way in which he clarified all the sections relating to the issues mentioned by Sheikh al-Ashmawi, without omitting the utterance of the meaning of its words and highlighting the disagreement among theologians on that matter. The reviewed section of this book covers approximately the themes of Friday prayers, funeral prayers and fasting. For the most part of it, he expressed his own viewpoints. The thesis contains two major chapters; The first one: the Research The second one; the examining of the devoted parts.