تعليق الدُّرَّة الشنوانيَّة على شرح الآجُرُّوميَّة فـي علم العربية من بـاب الإعراب إلى نهاية الكتـاب، للعلامة النحوي: أبي بكر بن إسمـاعيل الشنواني المصري، المتوفى سنة (1019هـ) دراسة وتحقيق
Şihâbüddîn Ebû Bekr eş-Şenevânî'nin Ta'lik ed-Dürretü'ş-Şenevâniyye ʿalâ Şerḥi'l-Âcurrûmiyye adlı eserinin İ'rab babından kitabın sonuna kadar olan kısmının tahkik ve incelemesi
- Tez No: 974400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED TAHA WAHBA RADWAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmamda, öncelikle rahmetullah'ın rahmetine mazhar olan yazarın hayatı, bilimsel eserleri ve hayatının aşamalarını ele aldım. Onun özel ve mesleki hayatıyla ilgili bilgileri, hayatı ve bilimsel eserleri hakkında bilgi veren kaynaklardan topladım ve bunları, yazarın adı, soyadı, doğum yeri, hayatı, ve bilimsel hayatı, dersleri, kendisinden ders aldığı kişiler, yazdığı eserler ve vefat tarihi gibi bilgileri içeren başlıklara ayırdım. İkinci bölüm, el yazmasının incelenmesi, yazarın el yazmasındaki yöntemi ve kaynaklarını içermektedir. El yazmasının orijinalliği ve adı doğrulanmış, kopyaların tanımı yapılmış, araştırma yöntemim ve üzerinde çalıştığım el yazması kopyalarından örnekler verilmiş, ardından yazarın kitabındaki yöntemi ve kaynakları belirtilmiştir. Düzeltilmiş metin, gramerin yirmi üç bölümünü içermektedir: Kelime, cümle ve anlatım, isimler, fiiller, zamirler, sıfatlar, isimler, fiiller, fiil kökleri, fiil ekleri, fiil çekimleri, fiil ekleri, fiil çekimleri, fiil ekleri, fiil çekimleri, fiil ekleri, fiil çekimleri, fiil ekleri, fiil çekimleri, fiil ekleri, fiil çekimleri, fiil ekleri, fiil çekimleri, fiil ekleri, fiil çekimleri, fiil ekleri, fiil çekimleri, fiil ekleri, fiil çekimleri, fiil ekleri, fiil çekimleri, fiil ekleri, fiil çekimleri, fi Bu araştırmanın amacı, kitabı bilimsel olarak tahkim etmek, değerini ortaya koymak ve yazarın kitabındaki yöntemini açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
My efforts in this research are summarised by first looking at the translation of the author, may God have mercy on him, and the stages of his life and his scientific output. I gathered information from sources that mentioned his personal and professional life and organised it into sections that included his name and lineage, his birth, his upbringing, his academic life, including his studies, his teachers, his writings, and the date of his death. The second section included a study of the manuscript, the author's methodology and sources. I verified the attribution of the manuscript and its name, described the copies, mentioned my methodology in the verification, and provided samples of the manuscript copies I worked on. I then mentioned the author's methodology in his book and his sources. The edited text covers twenty-three topics of grammar, namely: the study of speech, the chapter on the signs of i'rab (grammatical inflection) to the end of the book, the chapter on the preservation of names, and in the conclusion, I mentioned the most important results I reached through this research. The aim of this research is to produce a scientifically verified edition of the book and to highlight its value and the author's methodology.