تعليق الدُّرَّة الشنوانيَّة على شرح الآجِرُّوميَّة في علم العربية لأبي بكر بن إسماعيل الشنواني (من بداية الكتاب إلى باب الإعراب): دراسة وتحقيق
Ebû Bekr b. İsmâîl eş-Şenevânî'nin 'Ta'likü'd-durra eş-şenevâniyye ala şerhi'l-acrumiyye fi ilmi'l-arabiyye' adlı kitabının başından i'rab babına kadarki kısmının değerlendirme ve tahkîki
  1. Tez No: 900393
  2. Yazar: ISRAA MOHAMMED ISMAEL ISMAEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN DELİL GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Araştırmanın konusu, Şenevânî'nin hayatının tümevarımsal olarak incelenmesi ve onun 'Ta'likü'd-Dürretü'ş-Şenevâniyye ʿalâ Şerḥi'l-Âcurrûmiyye' başlıklı kitabının bir bölümünün tahkiki etrafında şekillenmektedir. Araştırmanın sorunu, Şenevânî'nin birçok eser ve derlemesinin bulunmasına rağmen kaynaklarda az sayıda tercemesinin bulunmasıdır. Çalışma, müellifin hayatının ayrıntılarını, İslam ilim ve kültür birikimine hediye ettiği ilmi mirasını öğrenmek için gerekli kaynak ve referansları toplamayı ve analiz etmeyi, yine onun ilmi ve telif konusundaki yaklaşımını ortaya koyabilmek için kitabının bir bölümünü tahkik etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın yazımı aşamasında tanımlayıcı ve tümden gelim metodundan istifade edilmiştir. Çalışmanın neticesinden elde edilen en önemli bulguları şu şekilde sıralamak mümkündür: Şenevânî'nin de ta'lik ve şerh tasnifinde geniş kapsamlı yazanlardan biri olduğu görülmektedir. Onun eserleri genel olarak el-Ezher'de de muteber olan el- Âcurrûmiyye ve el-Elfiyye gibi ders kitabına yapılan haşiye veya şerhlerdir. O, el-Fevâidü'ş-Şenevânîyye kitabını el-Âcurrûmiyye şerhi üzerine yazmış, uzun ve öğrencilerin öğrenmesi zor olduğundan onu bu kitapta özetlemiş ve pek çok delili içine katmıştır. Yine kitabı şerhedip anlaşılır hale getirmiştir. Ayrıca nahiv alimlerinin ihtilaf ettiği konuları kısa ve öz bir şekilde metnin sorunlarını açıklığa kavuşturacak şekilde yorumlamıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the research is shaped around the inductive examination of Şenevânî's life and the verification of a section of his book titled 'Ta'lik al-Durra al-Shanawānīyya ʿalâ Şarḥ al-Ājurūmiyya'. The problem of the research is that although there are many works and compilations of Şenevânî, there are only a few translations of his works in the sources. The study aims to collect and analyze the necessary sources and references to learn the details of the author's life, the scientific heritage he has presented to the Islamic science and culture, and to review a section of his book in order to reveal his approach to science and copyright. Descriptive and deductive methods were used in the writing phase of the study. The most important findings of the study can be listed as follows: It is seen that Shanawānī is one of those who wrote extensively in the classification of ta'lik and commentary. His works are generally hashiya or commentaries on textbooks such as al-Ājurūmiyya and al-Alfiyya, which are also authoritative in al-Azhar. He wrote the book al-Fawāid al-Shanawānīyya on the commentary on al-Ājurūmiyya, and since it was long and difficult for students to learn, he summarized it in this book and included many proofs. He also annotated the book and made it understandable and interpreted the issues on which grammarian scholars disagreed in a concise manner, thus clarifying the problems of the text.