Serebral palside treadmil geri yürüme eğitiminin denge ve fonksiyona etkisi
Effect of treadmill backward walking training on balance and function in cerebral palsy
  1. Tez No: 797759
  2. Yazar: HALİS DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MUTLUAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Serebral palside görülen nörolojik etkilenim nedeniyle denge ve yürüme kısıtlılıkları yaygındır, eğitim ve rehabilitasyon bu problemlere odaklanmaktadır. Çalışmamızda serebral palside farklı yürüme eğitimlerinin etkileri aynı grupta incelenmiş, ortaya çıkan değişimler klinik ölçme ve değerlendirme araçlarıyla niceliksel olarak gösterilerek denge, yürüme ve fonksiyonelliğe etkisi araştırıldı. Çalışma 6-18 yaş arası 32 serebral palsili birey ile yapıldı. Katılımcılara her biri sekiz hafta süren üç ayrı yürüme eğitimi haftada iki gün, 15 dakika süreyle uygulandı. İlk dönemde düz zeminde 15 dakika konvansiyonel yürüme eğitimi, ikinci dönemde treadmilde geri yürüme eğitimi, üçüncü dönemde treadmilde ileri yürüme eğitimi verildi. Tüm katılımcılar aynı zamanda nörogelişimsel temelli fizyoterapi tedavisini almaya devam etti. Sonuç ölçümleri için; Gövde Kontrol Testi (GKT), Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT), Pediatrik Denge Ölçeği (PDÖ), Zamanlı Ayağa Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), 10 Metre Yürüme Testi (10MYT), 2 Dakika Yürüme Testi (2DYT), Rivermead Görsel Yürüyüş Değerlendirmesi (RGYDÖ) ve Alt Ekstremite Fonksiyonel Skalası (AEFS) kullanıldı. Tüm değerlendirmeler çalışmanın başlangıcında ve her 8 haftalık eğitimin sonunda olmak üzere toplam dört kez tekrarlandı. Konvansiyonel yürüme eğitimi sonrası; FUT, PDÖ, 2DYT ve AEFS sonuçlarında, geri yürüme eğitimi sonrası ise PDÖ, ZKYT, 10MYT, 2DYT, RGYDÖ AEFS sonuçlarında istatistiksel açıdan anlamlı fark p0.013 bulunmadı. Treadmil geri yürüme eğitimi sonrası fonksiyonel denge, hareketlilik, yürüme hızı ve endurans sonuç ölçümlerinde anlamlı değişimlerin olması hipotezimizi doğrulandı. Elde edilen sonuçlar, treadmil geri yürüme eğitiminin denge, yürüme ve fonksiyonu iyileştirmede daha etkili olduğunu düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Balance and gait limitations are common due to neurological involvement in cerebral palsy, and education and rehabilitation focus on these problems. In our study, the effects of different walking trainings in cerebral palsy were examined in the same group, the changes that occurred were quantitatively demonstrated with clinical measurement and evaluation tools and their effects on balance, gait and functionality were investigated. The study was conducted with 32 individuals with cerebral palsy aged 6-18 years. Three separate walking training sessions, each lasting eight weeks, were applied to the participants for 15 minutes, two days a week. In the first period, conventional walking training was given for 15 minutes on flat ground, in the second term, backward walking training on the treadmil, and in the third term, forward walking training on the treadmil was given. All participants also continued to receive neurodevelopmentally based physiotherapy treatment. For result measurements; Trunk Control Test (TCT), Functional Reach Test (FRT), Pediatric Balance Scale (PBS), Timed Up and GoTest (TUG), 10 Meter Walk Test (10MWT), 2 Minute Walk Test (2MWT), Rivermead Visual Gait Assessment (RVGA) and Lower Extremity Functional Scale (LEFS) were used. All assessments were repeated at the beginning of the study and at the end of each 8-week training, a total of four times. After conventional walking training; a statistically significant difference was found p0.013 in all parameters. Significant changes in functional balance, mobility, walking speed and endurance after treadmil backward walking training confirmed our hypothesis. The results suggest that treadmill backward walking training is more effective in improving balance, walking and function.