Spastik tip serebral palsili hastalarda, parsiyel vücut ağırlık destekli yürüme egzersizleri, robotik yürüme egzersizleri ve antigravite yürüme egzersizlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 452485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Serebral Palsi, gelişmekte olan beyin dokusunun doğum öncesi, doğum esnası ya da doğum sonrasında herhangi bir nedenle hasarlanması sonucu oluşan hareket ve postür bozukluğudur. Dünyada faklılıklar göstermekle birlikte sıklığı 1,5-2,5/1000'dir. Yürüme bozukluğu serebral palside önemli bir sorundur. Bu araştırmanın amacı spastik tip serebral palsi tedavisinde kullanılan parsiyel vücut ağırlık destekli yürüme egzersizleri, robotik yürüme egzersizleri ve antigravite yürüme egzersizlerinin etkinliklerini kıyaslayarak ortaya koymaktır. Araştırmaya alınan çocuklar parsiyel vücut ağırlık destekli yürüme egzersizleri, robotik yürüme egzersizleri ve antigravite yürüme egzersizleri olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Her gruba fizyoterapist eşliğinde 4 hafta, haftada 5 gün, 45 dakika olmak üzere toplam 20 seans yürüme egzersizleri uygulandı. Çocuklar tedavi öncesi, tedavi sonrası ve 3. ay takiplerde, bilgisayarlı yürüme analizi, açık devre indirekt kalorimetre, 6 dakika yürüme testi ve kaba motor fonksiyon ölçütü (KMFÖ) ile değerlendirildi. Çalışmaya katılan çocukların 18'i (%62,1) erkek, 11'i (%37,9) kızdı. Çocukların ortalama yaşı 9,3; ortalama boyu 136,1 cm; ortalama ağırlığı 31,8 kg olup gruplar arasında istatistiksel farklılık bulunmamaktaydı (p>0,05). Tedavi sonrasında yürüme analizi ile yapılan zaman-mesafe özelliklerinde yürüme hızı açısından her bir gruptaki değişimler istatistiksel açıdan anlamlı değildi. Kadans, çift adım uzunluğu ve çift adım süresinde antigravite yürüme grubunda, çift destek fazında antigravite ve robotik yürüme grubunda anlamlı gelişmeler saptandı. KMFÖ D,E ve 6 dakika yürüme testinde her grupta tedavi sonrasında tedavi öncesine göre anlamlı gelişmeler saptandı. Oksijen ve enerji tüketimlerinde robotik yürüme ve antigravite yürüme egzersizlerinde tedavi sonrasında anlamlı gelişmeler izlenirken, parsiyel vücut ağırlık destekli yürüme egzersizleri grubunda anlamlı farklılık gözlenmedi. Gruplar arası karşılaştırmada yürüme analizi verileri, KMFÖ D,E ve 6 dakika yürüme testinde fark saptanmazken, oksijen ve enerji tüketimlerinde robotik yürüme egzersizleri ve antigravite yürüme egzersizlerinin parsiyel vücut ağırlık destekli yürüme egzersizlerine göre daha anlamlı olduğu gözlendi. Bu çalışma, serebral palsi tedavisinde kullanılan bu üç yürüyüş egzersizinin kıyaslandığı ilk araştırma olma özelliği taşımaktadır. Mevcut bulgularımız eşliğinde serebral palsili hastalarda her üç egzersiz modalitesinin de yürümeye olumlu katkısı olduğu, antigravite ve robotik egzersizlerin bu amaçla daha aktif olarak kullanılabileceği sonucuna varılabilir. Anahtar Sözcükler : Serebral Palsi, Yürüme Egzersizleri Yazar Adı : Dr. Berke ARAS Danışman : Doç.Dr. Evren YAŞAR Destekleyen kurumlar : GATA Araştırma Bilimsel Kurulu
Özet (Çeviri)
Cerebral Palsy is a movement and posture disorder that resuts from damaging of developing brain tissue for any reason at prenatal or neonatal or postnatal period. Althouht its vary around the world, the frequency is 1,5-2,5/1000. Gait abnormality is important problem in cerebral palsy. The aim of this research is demostrate the effectiveness of the partial body weight support treadmill exercise, robotic locomotor exercise and antigravity treadmill exercise by comparing with each other. Children in the study were divided into three groups, including partial body weight support treadmill exercise, robotic locomotor exercise and antigravity treadmill exercise. Each group underwent total 20 session (4 weeks, 5 days a week, 45 minutes) treadmill exercise accompanied by a physiotherapists. Children were assessd by 3 dimensional gait analysis, open-circle indirect calorimeter, six minute test and goss motor functional measurement (GMFM) scale at pre-treatment, post-treatment and follow-up at three months. 18 (62,1%) male and 11 (%37.9%) female were participated in the study. The mean age was 9,3, the mean height was 136,1 and the means weight was 31,8, there was no statistically significant difference between groups (p>0,05). In temporo-spatial parameters on gait analysis, changes in walking speed was not statistically significant in each group after the treatment. Significant improvements were noted in stride length and cadance in antigravity treadmill exercise group but improvements in the other groups were not statistically significant. GMFM D,E and six minute tests showed significant improvement in each group after treatment. Significant improvement were noted in oxygen and energy consumption in antigravity treadmill exercise group and robotic locomotor exercise group but improvements in partial body weight support treadmill exercise group were not statistically significant. Between group differences were not statistically significant for GMFM D,Eand six minute test, changes in robotic locomotor exercise and antigravity treadmill exercise more significant than partial body weight support treadmill exercise in oxygen and energy consumption. This study is the first research that compared this three treadmill exercise used in cerebral palsy. Our present findings conclude that all three treadmill exercise have positive impact to walking, robotic locomotor exercise and antigravity treadmill exercise can be used more actively. Keywords :Serebral Palsy, Treadmill Exercise Author : Berke ARAS, MD Counsellor : Evren YAŞAR, MD, Associate Professor of Physiatry Supported by : GATA Scientific Research Board