Serebral palside alt ekstremite yumuşak doku ameliyatlarının cerrahi tedavi sonuçları
Outcomes of surgical management of patients with cerebral palsy treated with lower extremity soft tissue prosedures
- Tez No: 294284
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN COŞKUNOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Serebral Palside Alt Ekstremite Yumuşak Doku Ameliyatlarının Cerrahi Tedavi SonuçlarıBu konuyla ilgili çalışmaya başlama sebebimiz, serebral palsili hastalara aynı anda tek ve çok seviyeli uygulanmış cerrahi girişimlerin yabancı ve yerli bir çok literatürde tartışma konusu olan ve yapılan işlemlerin olumlu veya olumsuz olduğunu gösteren veya cerrahi zamanlamanın süresiyle ilgili tartışmaları kendi hastalarımızda da ortaya koymaktar. Bunun için Üniversitemizde multidispliner tedavi ve takibi alınan olguların tedavi öncesi ve sonrası durumlarını, yapılmış olan tek ve çok seviyeli yumuşak doku girişimlerinin sonuçlarını görmek ve literatürle karşılaştırmak amacıyla değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate the outcomes of single and multiple level surgical procedures in patients with cerebral palsy, timing of surgery and effectiveness of treatment,that is still debating in national and foreign litratureThats why we anilyzed pre and postoperative status of patients treated in our university with single and multiple level soft tissue operations and compare it with data from the literature