Futbolcularda 8 haftalık mat pilates ve reformer pilates egzersizlerinin fiziksel parametrelere ve teknik beceriye etkisi
The effect of 8-WEEK mat pilates and reformer pilates exercises on physical parameters and technical skills in soccer players
  1. Tez No: 797766
  2. Yazar: OSMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, futbolcularda reformer pilates (RP) ve mat pilates (MP) egzersizlerinin fiziksel parametrelere ve teknik beceriye etkilerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya yaşı 20,03±1,44 yıl, boy uzunluğu 179,80±4,49 olan 30 amatör erkek futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara antropometrik ölçümler, eklem hareket açıklığı (EHA), fonksiyonel hareket taraması (FHT), teknik testler, fiziksel performans testleri, yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.00 paket program kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre RP grubunda kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), vücut yağ yüzdesi (VYY), yağsız kütle (YK), FHT, countermovement jump (CMJ), durarak uzun atlama (DUA), tek ayak üç adam sıçrama sağ-sol, sağ-sol ayak denge, sağ-sol kol denge, esneklik, 10m sürat, 20m sürat, german çeviklik (GÇ), pro çeviklik (PÇ), kalça fleksiyon sol, kalça ekstansiyon sağ-sol, kalça dış rotasyon sol, ayak bileği dorsifleksiyon sağ-sol, ayak bileği plantar fleksiyon sol, omuz hiperekstansiyon sağ-sol, speed dribling (SPD), loughbrough pas (LBP), havadan pas sağ, havadan pas toplam ölçüm sonuçları ön test-son test ortalama değerleri arasında istatiksel olarak anlamklı farklılık görülmüştür (P0.05). MP grubunda kilo, VKİ, VYY, YK, FHT, sağ-sol ayak denge, sağ-sol kol denge, tek ayak üç adım sıçrama sağ-sol, 5m sürat, 10m sürat, GÇ, PÇ, SPD, LBP, havadan pas sağ, kalça ekstansiyon sağ-sol, kalça abdüksiyon sağ, kalça iç rotasyon sağ-sol, kalça dış rotasyon sağ-sol, ayak bileği dorsifleksiyon sağ-sol, omuz hiperekstansiyon sağ-sol ölçüm sonuçları ön test-son test ortalama değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık olduğu görülmüştür (P0.05). Kontrol grubunda, antropometrik ölçümler, EHA, FHT, teknik testler, fiziksel performans testleri ön test-son test ortalama değerlerinde anlamlı farklılık görülmemiştir (P>0.05). Gruplar arası değerlendirme sonuçlarında FHT, tek ayak üç adım sıçrama sağ-sol, GÇ, LBP, sol kol denge, kalça ekstansiyon sağ, kalça abdüksiyon sağ, kalça dış rotasyon sağ-sol, ayak bileği dorsifleksiyon sağ-sol ayak bileği plantar fleksiyon sağ-sol, omuz hiperekstansiyon sağ-sol ölçüm parametrelerinde RP grubu sonuçlarının MP grubu sonuçlarına göre daha iyi olduğu görülmüştür. Çalışmamızın sonuçlarına göre antrenörler ve spor performansı uzmanları, pilates egzersizlerini antrenman programlarına dahil ederek sporcuların FHT, EHA, fiziksel performansını ve teknik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabileceği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine and compare the effects of reformer pilates (RP) and mat pilates (MP) exercises on soccer players' physical parameters and technical skills. Thirty amateur male soccer players with an age of 20.03±1.44 years and a height of 179.80±4.49 years participated in the study voluntarily. Anthropometric measurements, range of motion (ROM), functional movement screening (FMS), and technical and physical performance tests were performed. SPSS 26.00 package program was used for data analysis. According to the findings of the study in the RP group, weight, body mass index (BMI), body fat percentage (BFP), lean mass (LM), FMS, countermovement jump (CMJ), standing long jump (SLJ), single leg triple jump right-left, right-left foot balance, right-left arm balance, flexibility, 10m sprint, 20m sprint, german agility (GA), pro agility (PA), hip flexion left, hip extension right-left, external hip rotation left, ankle dorsiflexion right-left, ankle plantar flexion left-right, shoulder hyperextension right-left, speed dribbling (SPD), Loughborough pass (LBP), lobbed pass right, lobbed pass total measurement results showed a statistically significant difference between pre-test and post-test mean values (P0.05). In the MP group, weight, BMI, BFP, LM, FMS, right-left foot balance, right-left arm balance, single leg triple jump right-left, 5m sprint, 10m sprint, GA, PA, SPD, LBP, lobbed pass right, hip extension right-left, hip abduction right, hip internal rotation right-left, external hip rotation right-left, ankle dorsiflexion right-left, shoulder hyperextension right-left, external hip rotation right-left, ankle dorsiflexion right-left, shoulder hyperextension right-left measurement results showed a statistically significant difference between pre-test and post-test mean values (P0.05). The control group had no significant difference in the pre-test and post-test mean values of anthropometric measurements, ROM, FMS, technical tests, and physical performance tests (P>0.05). In the intergroup evaluation results, it was observed that the results of the RP group were better than the results of the MP group in the measurement parameters of FHT, single leg three-step jump right-left, IO, LBP, left arm balance, hip extension right, hip abduction right, external hip rotation right-left, ankle dorsiflexion right-left, ankle plantar flexion right-left, shoulder hyperextension right-left. According to the results of our study, coaches and sports performance specialists can help athletes improve their FMS, ROM, physical performance and technical skills by including Pilates exercises in their training programs.