Multisistemik inflamatuar sendrom tanılı olgularda sistem tutulumlarının D vitamini düzeyi ile ilişkisi
The relationship of system inclusions and vitamin D level in patients diagnosed with multistemic inflammatory syndrome
- Tez No: 797767
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL BÜKÜLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
D vitamini, UV-B'ye maruz kalma sonucu ciltte üretilen, yağda çözünen ve bağışıklık hücrelerini etkileyerek immünomodülatör özelliği olan steroid ön hormondur. Bu çalışmada Multisistemik inflamatuar sendrom (MIS-C) tanılı hastaların sistemik tutulumları ile 25-OH vitamin D düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu retrospektif çalışma MIS-C tanılı 34 hasta ile yapıldı. Olguların yaş ortalaması 7.03±3.9, %52.9 (n=18)'u erkek, %47.1 (n=16)'i ise kız idi. Olgularda gastrointestinal sistem tutulum (%58.8;n=20), kardiyak tutulum (%64.7;n=22), nörolojik tutulum (%23.5;n=8) olduğu tespit edildi. Ortalama 25-OH vitamin D düzeyleri; gastrointestinal sistem tutulumu olanlarda 15.7 (IQR= 18) ng/mL, kardiyak tutulumu olanlarda 16.8 (IQR= 17) ng/mL, nörolojik sistem tutulumu olanlarda 12 (IQR= 8) ng/mL saptandı. Olguların sistem tutulumları ile 25-OH vitamin D düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.(p değerleri sırasıyla; (p= 0.779), (p= 0.957), (p=0.144).) Olguların 25-OH vitamin D düzeyleri ile yaş arasındaki ilişki değerlendirildiğinde negatif bir korelasyon saptandı. (r=-0.414; p=0.015) MIS-C tanılı olguların 25-OH vitamin D düzeyleri ile fibrinojen arasındaki ilişki değerlendirildiğinde negatif bir korelasyon saptandı. (r=-0.414; p=0.015) Sonuç olarak MIS-C tanılı olgularda 25-OH vitamin D düzeyi ortalaması yetersizlik seviyesinde olduğu saptandı. Çocuklarda profılaktik D vitamini yapılması gerektiği düşünüldü. Sistem tutulumlarının D vitamini ile ilişkisi incelendiğinde anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Vitamin D is a steroid pro-hormone that is produced in the skin as a result of exposure to UV-B, is fat-soluble and has immunomodulatory properties by affecting immune cells. In this study, it was aimed to evaluate the relationship between systemic involvement and 25-OH vitamin D level in patients with a diagnosis of Multisystemic inflammatory syndrome (MIS-C). This retrospective study was conducted with 34 patients diagnosed with MIS-C. The mean age of the cases was 7.03±3.9 years, 52.9% (n=18) were male and 47.1% (n=16) were female. Gastrointestinal system involvement (58.8%; n=20), cardiac involvement (64.7%; n=22), neurological involvement (23.5%; n=8) were found in the cases. Average 25-OH vitamin D levels; 15.7 (IQR= 18) ng/mL was found in patients with gastrointestinal system involvement, 16.8 (IQR=17) ng/mL in patients with cardiac involvement, and 12 (IQR= 8) ng/mL in patients with neurological system involvement. There was no statistically significant difference between the systemic involvement of the cases and their 25-OH vitamin D levels. (p values, respectively; (p= 0.779), (p= 0.957), (p=0.144).) 25-OH vitamin D levels of the cases and age When the relationship between the two was evaluated, a negative correlation was found. (r=-0.414; p=0.015) When the relationship between 25-OH vitamin D levels and fibrinogen in patients diagnosed with MIS-C was evaluated, a negative correlation was found. (r=-0.414; p=0.015) As a result, the mean of 25-OH vitamin D levels in cases diagnosed with MIS-C was found to be at the level of insufficiency. It was thought that prophylactic vitamin D should be administered in children. When the relationship between system involvement and vitamin D was examined, no significant difference was found.