Reaktif boyar maddelerin canlı aktif çamur biyokütlesi tarafından adsorplanabilme özelliklerinin incelenmesi
Investigation of adsorption characteristics of some reactive dyestuff by live activated sludge biomass
- Tez No: 797779
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT BAŞIBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada canlı aktif çamurun iki reaktif boyar madde Reactive Black 5ve Cibacron Yellow HR'yi adsorplama kabiliyeti incelenmiştir. Reactive Black 5 ve Cibacron Yellow HR boyar maddelerinin aktif çamur tarafından maksimum adsorplanma kapasiteleri sırasıyla 26.04 mg/G ve 4.66 mg/g'dır. Aynı zamanda bu boyar maddelerin canlı aktif çamur biyokütlesi tarafından adsorplanma kinetiği de incelenmiştir. Her iki boyar maddenin de aktif çamurla adsorpsiyonunun yalancı ikinci dereceden hız modeline uyduğu görülmüştür. Hem RB5 boyar maddesinin hem de CBYHR boyar maddesinin (-1.2 ve -1.48 kJ/mol) aktif çamurla adsorpsiyonunun Gibbs serbest enerjileri negatif olarak bulunmuştur. Bu değerin negatif olması, adsorpsiyonun kendiliğinden gerçekleştiğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Abiyotik Giderim, Reaktif Boyar Madde, Kinetik, İzoterm
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption capacities of Reactive Black 5 and CibacronYellow HR by activated sludge were investigated. The maximum adsorptioncapacities of these dyes by activated sludge were found 26.4 mg/g and 4.66 mg/g.The kinetics of sorption have been analyzed by three kinetics models, the first orderlagergren model, the second order model and a pseudo second order model. Kineticsof both adsorption processes was best described by pseudo-second order model. Thethermodynamic caculations showed that Gibbs fre energies of both processes (RB5,G= -1.2kJ/mol; CBYHR, G= -1.48kJ/mol) have negative values indicating thespontaneous nature of the processes. Key Words : Abiotic Removal, Reactive Dyes, Kinetic, Isotherm