'sınırda zihinsel işlevsellik' ile izlenen çocuk ve ergenlerin klinik özellikleri
Clinical features of children and adolescents with 'borderline intellectual functioning'
  1. Tez No: 797780
  2. Yazar: GÖKSARP ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA YÜRÜMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Çalışmamızın temel amacı Sınırda Zihinsel İşlevsellik (SZİ) gösteren çocuk ve ergenlerdeki psikiyatrik bozuklukları, bu bozukluklara ait belirtileri ve sosyal iletişim becerilerini normal zekaya sahip çocuk ve ergenler ile karşılaştırmaktır. Ek olarak belirtilen bu özelliklerin çalışmamızdaki SZİ çocuk ve ergenlerden oluşan, zeka puanlarına göre ayrılmış iki alt grup arasında da karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'ne başvuran 8-16 yaş aralığında, uygulanan zeka testi (WISC-R) sonrası Sınırda Zihinsel İşlevsellik gösterdiği belirlenen 62 olgu SZİ grubuna ve klinik olarak normal zeka düzeyine sahip, benzer yaş aralığındaki 62 olgu kontrol grubuna dahil edilmiştir. Her iki gruptaki çocuklar ve aileleriyle başvuru anındaki psikiyatrik bozuklukları belirlemek amacıyla Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi (ÇDŞG–ŞY–DSM–5–T) yarı yapılandırılmış psikiyatrik tanı görüşmesi yapılmıştır. Çocuk ve ergenlere Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği Yenilenmiş Çocuk Formu verilmiştir. Ebeveynlerine ise Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği Yenilenmiş Ebeveyn Formu, Conners Anababa Dereceleme Ölçeği Yenilenmiş Kısa Formu, İletişim Becerileri Kontrol Listesi 2 verilmiştir. Bulgular: SZİ grubu ve kontrol grubu arasında cinsiyet açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır. İki grup arasında yaş, aylık hane halkı geliri, anne ve babanın yaşı, çocuğun okul öncesi eğitim alıp almaması, okul öncesi eğitim süresi, doğum haftası, ebeveynlerin eğitim düzeyleri ve meslek grupları açısından dağılımı, annelerin çalışma oranı, kardeşlerde tıbbi hastalık varlığı açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. SZİ grubunda DEHB ve özgül fobi yaygınlığı anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Komorbidite oranları da kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Kontrol grubunun ÇADÖ-Y Çocuk YAB puanları, SZİ grubundan anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. İBK-2'ye ait genel iletişim puanı, pragmatik dil puanı ve bağlamın kullanımı puanı SZİ grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Conners toplam puanı ve bilişsel problemler/dikkatsizlik, hiperaktivite, DEHB indeksi alt ölçek puanları SZİ grubunda kontrol grubundan anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Karşı gelme alt ölçeği açısından iki grup arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Zorbalık uygulama, SZİ grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yaygın bulunmuştur. Zorbalığa uğrama SZİ grubu için Conners toplam puanı ile ilişkili bulunmuştur. Zorbalık uygulama ve bu davranışın sıklığı yine SZİ grubu için İBK toplam puanı ile ilişkili bulunmuştur. Her iki grup için de zorbalığa uğrama ÇADÖ-Y toplam puanları, zorbalık uygulama ise Conners toplam puanlarıyla ilişkili bulunmuştur. Yine her iki grup için zorbalık uygulama, zorbalığa uğrama ile ilişkili bulunmuştur. Sonuç: SZİ çocuklar, sosyoekonomik dezavantaj ve ruhsal problemlerdeki artmış risk gibi çok sayıda zorlukla karşı karşıya kalan incinebilir bir grubu temsil etmektedir. Çocukluk dönemindeki erken müdahaleler riskleri azaltma açısından önemlidir. SZİ çocuk ve ergenlerdeki ruh sağlığı sorunları, sosyal iletişim becerileri ve diğer klinik özellikler açısından daha fazla araştırma ve bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Karşılaştırmalı çalışmalar, SZİ'ye özgü özellikleri ve bu olgulara yaklaşımdaki standartları belirlemede yararlı olabilir. SZİ'ye ait bilgilerimizin artması ve önleyici-destekleyici müdahalelerin geliştirilmesi, bu çocuklara özgü ihtiyaçların daha iyi karşılanmasına ve tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olacaktır. Sonuç olarak bu olguların yaşam kaliteleri daha iyi hale gelebilecektir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to compare psychiatric disorders, symptoms, and communication skills of children and adolescents with Borderline Intellectual Functioning (BIF) to those with normal intelligence. Additionally, we aimed to compare these features between subgroups based on intelligence quotients of our study group. Materials and methods: 62 participants, aged 8-16 years, diagnosed with BIF after the WISC-R intelligence test at Ankara University Faculty of Medicine, Department of Child and Adolescent Psychiatry, were included in the study group. 62 cases with clinically normal intelligence and in the same age range were also included in the control group. Both groups underwent a semi-structured psychiatric diagnosis interview using the K-SADS-PL-DSM-5-T. The Revised Child Anxiety and Depression Scale-Child Version was given to children and adolescents, while their parents completed the Sociodemographic Information Form, the Revised Child Anxiety and Depression Scale-Parent Version, Conners Parent Rating Scale-Revised Short Form and the Children's Communication Checklist-2. Results: No significant gender difference was found between the study and control groups. However, significant differences were observed in age, monthly household income, parents' age, preschool education, duration of preschool education, week of birth, parents' education levels and occupational groups, mothers' working rate, and presence of medical disease in siblings. ADHD and specific phobia prevalence was significantly higher in the study group, as were comorbidity rates. The control group had significantly higher RCADS-Child GA scores. The study group showed significantly higher general communication composite, general pragmatic index, and use of context scores on CCC-2. Cognitive problems/inattention, hyperactivity, ADHD index scale scores, and total Conners score were significantly higher in the study group. No significant difference was found in the oppositional scale between groups. There was a significant difference between the study group and the control group in terms of bullying behavior. Exposure to bullying was associated with total Conners scores for the study group. Bullying behavior and frequency were related to total CCC-2 scores for the study group. For both groups, being bullied was associated with RCADS total internalizing scale scores, and bullying was associated with total Conners scores. Bullying behavior was found to be associated with being bullied for both groups. Conclusions: Children with BIF represent a vulnerable group who face multiple challenges such as socioeconomic disadvantage and increased risk for mental health problems. Early interventions in childhood are important to reduce risks. More research and information is needed in terms of mental health problems, communication skills and other clinical features in BIF children and adolescents. Comparative studies may be useful in determining the characteristics of BIF, and in determining the standards of approach to these cases. Increasing our knowledge of BIF and developing preventive-supportive interventions will help these children to better meet their unique needs and reach their full potential. As a result, the quality of life of these cases may improve.