Protein kinaz inhibitörü olan ibrutinib ve TACC3 inhibitörü olan BO-264'ün kombine kullanımının meme kanseri üzerine antiproliferatif etkisi
Antiproliferative effect of combination of protein kinase inhibitor ibrutinib and TACC3 inhibitor BO-264 on breast cancer
  1. Tez No: 797787
  2. Yazar: İREM KARA DÖNE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET RIFKI TOPÇUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Bruton Tirozin Kinaz'ın kuvvetli bir inhibitörü olan ve B lenfosit hücrelerine ait malign hastalıkların bir kısmı üzerine kullanımı için FDA'dan onay almış İbrutinib ile, henüz yeni keşfedilen bir TACC3 inhibitörü olan BO-264'ün tek tek ve kombine kullanımının çeşitli meme kanseri hücreleri üzerine antiproliferatif etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla MDA-MB-231, SKBR3 ve MCF-7 hücre hatları kullanılmış ve kombin dozların değerlendirilmesi için xCELLigence tabanlı analiz sistemi, mitotik aktivite testi, BrdU proliferasyon testi ve kaspaz 3,7 aktivitesi testi uygulanmıştır. Hem İbrutinib hem de BO-264'ün tek tek uygulanması kanser hücreleri üzerinde azaltıcı bir etki göstermekle birlikte kombin kullanımın en etkili olduğu hücre hattı MCF-7 olmuştur. İbrutinib ve BO-264 düşük bir kombinasyon dozuyla ve CI 0,4 değeriyle MCF-7 hücre hattı üzerinde sinerjistik etki yaratmış ve bulgulara göre bu etkiyi mitotik aktiviteyi azaltıp, kaspaz aktivitesini artırarak hücreyi apoptoza yönlendirmesiyle sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the antiproliferative effects of combined use of BO-264 which a newly discovered TACC3 inhibitor with Ibrutinib which a potent inhibitor of Bruton Tyrosine kinase and approved by the FDA for use on some of the malignant diseases of B lymphocyte cells. For this purpose, MDA-MB-231, MCF-7, SKBR3 cell lines were used and xCELLigencebased analysis system, mitotic activity test, BrdU proliferation test and caspase 3,7 activity test were applied for the evaluation of combined doses. The use of both Ibrutinib and BO-264 alone showed a reducing effect on cancer cells. The combination of Ibrutinib and BO-264 is most effective in the cell line MCF-7. Ibrutinib and BO-264 showed a synergistic effect on the MCF-7 cell line with a low combination dose and a CI 0.4 value. According to the findings, it was concluded that this effect was achieved by reducing mitotic activity and increasing caspase activity by directing the cell to apoptosis.