Hematolojik maligniteli hastalarda invaziv pulmoner aspergillozis tanısında interlökin-8 düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of interleukin-8 level in the diagnosis of invasive pulmonary aspergillosis in patients with hematological malignancies
- Tez No: 797801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: İnvaziv pulmoner aspergillozis (IPA) tanısı klinik, mikrobiyolojik ve radyolojik yöntemlerin birlikte kullanımına dayanmaktadır. IPA tanısında İnterlökin (IL)-8 düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışma hematolojik malignitesi olan 50 kontrol ve 25 IPA hastası ile yapılmıştır. Hastaların demografik verileri, hematolojik tanıları, uygulanan kemoterapiler, galaktomannan düzeyi, mantar kültürü, bilgisayarlı tomografi (BT) bulguları prospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastalardan serum ve bronkoalveolar lavaj (BAL) sıvısı örnekleri alınmıştır. IL-8 düzeyleri Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) yöntemiyle çalışılmıştır. Bulgular: Vaka grubundaki hastaların yaş ortalaması 60,84±15,38, kontrol grubunun yaş ortalaması 58,38±16,64 bulunmuştur. IPA hastalarının 2/25'i (%8)“kanıtlanmış”, 13/25'i (%52)“yüksek olası”, 10/25'i (%40)“olası”IA olarak tespit edilmiştir. Serum IL-8 düzeyleri vaka grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı yüksek bulunmuştur (p=0,007). Ancak serum IL-8 düzeyleri ile mortalite arasında ilişki tespit edilmemiştir (p=0,202).
Özet (Çeviri)
Objectives: The diagnosis of invasive pulmonary aspergillosis is based on the combined use of clinical, microbiological, and radiological methods. It is aimed to determine the level of IL-8 in the diagnosis of IPA. Materials and methods: This study was planned with 50 controls and 25 IPA patients with hematological malignancies. Demographic data, hematological diagnoses, chemotherapy, galactomannan level, fungal culture, and computed tomography findings of the patients were evaluated prospectively. Serum and BAL fluid samples were obtained from the patients. IL-8 levels were studied with the ELISA method. Results: The mean age of the patients in the case group was 60.84±15.38 years, and the mean age of the control group was 58.38±16.64 years. 2/25 (8%) of the patients were“proven,”13/25 (52%)“probable,”10/25 (40%)“possible”IA. Serum IL-8 levels were found to be significantly higher in the case group compared to the control group (p=0.007). However, no correlation was found between serum IL-8 levels and mortality (p=0.202). There was a negative correlation between serum IL-8 levels and neutrophil counts (r=-0.512;p