Effectiveness of foundation reinforcement on seismic performance of retaining walls
Temel donatısının istinat duvarlarının sismik performansı üzerindeki etkinliği
  1. Tez No: 797808
  2. Yazar: MUHAMMED TAHA DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EDİNÇLİLER BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Temel donatısı, zeminin mukavemetini ve rijitliğini arttırmak için yaygın olarak kullanılan bir iyileştirme yöntemidir. Temel donatısının amacı, zeminin taşıma gücünü arttırarak ve/veya oturma potansiyelini azaltarak zemini iyileştirmektir. Geosentetik temel donatısı fikri; geosentetik malzemelerin çekme dayanımı, basınç dağıtma potansiyeli ve zemin ile geosentetik malzemeler arasındaki kilitleme mekanizması gibi özelliklerinden yararlanılarak zeminin iyileştirilmesini amaçlar. Literatürde geosentetik malzemelerin şevlerde, yol dolgularında veya temellerin altında temel donatısı olarak kullanımına odaklanan birçok çalışma bulunmaktadır. Ancak, istinat duvarlarının altında geosentetik temel donatısı kullanımına yönelik herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, temel donatısının istinat duvarlarının çeşitli deprem hareketleri altındaki sismik performansına etkinliğinin sarsma masası deneyleri ile araştırılması amaçlanmaktadır. Geogrid donatılı kum üzerine inşa edilen istinat duvarlarının farklı deprem hareketleri altındaki sismik performansına donatı boyu (L) ve donatı katmanları sayısının (N) etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil reinforcement is a widely studied improvement method to improve the strength and stiffness of the soil. The primary goals of soil reinforcement are to increase the bearing capacity and decrease the settlement of the soil along with improving the strength of the soil. Geosynthetic soil reinforcement is founded on the idea of taking advantage of the characteristics of geosynthetic materials like the tensile strength of geosynthetic materials, the pressure distribution potential of geosynthetic materials, and the interlocking mechanism between soil and geosynthetic materials. Many studies in the literature focus on using geosynthetic materials in slopes, embankments, or soil foundations below footings. However, there is not any study focusing on the use of geosynthetic reinforcement under retaining walls. This study aims to investigate the effectiveness of geogrid-reinforcement on the seismic performance of the retaining walls under different earthquake motions by shaking table tests. The effects of the length of reinforcement (L) and the number of reinforcement layers (N) on the seismic performance of the retaining walls constructed on geogrid reinforced sand under the different earthquake motions were investigated.