Creative destruction as a political apparatus in Tabriz's urban revitalization programs: Shahid Beheshti Square since the 1990s
Tebriz kentsel canlandırma programlarında siyası bir araç olarak yaratıcı yıkım: Shahid Beheshti Meydanı 1990'lardan günümüze kentsel dönüşümü
- Tez No: 797866
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın öncelikli amacı, İran'da 1979 İslam Devrimi sonrası Tebriz Şehri'nin tarihi merkezinde yer alan Shahid Beheshti Meydanı'nın kentsel canlandırma senaryosunu incelemektir. İran'ın devrim sonrası ve savaş sonrası (İran-Irak savaşı) döneminde, 1990'larda, on yıllık devlet mülkiyetinden sonra, hükümet ekonomik yapısını liberalleştirmeye ve özelleştirmeye başlamış; devletin siyasi-ekonomik düzenlemelerine paralel olarak, şehir merkezinin tarihi ve kültürel potansiyeli, çok sayıda yıkım ve yeniden inşa eylemleri için kârlı bir zemin oluşturmuştur. Bu bağlamda çalışma, 1990'lar ve 2020'lerdeki yenileme planlarını inceleyerek Beheshti Meydanı'nın hikayesini“yaratıcı yıkım”şemsiye kavramı altında tanımlamaktadır. Hibrit neoliberalizm ve İslami İran temsiliyeti, Tebriz kentsel canlandırma programında siyasi bir aygıt olarak“yaratıcı yıkım”ın ardındaki anlamları oluşturan koşullardır. Yerel yönetim, çok sayıda avlulu evin yıkılmasına yol açan ve modern ticari bloklar ve bir kule inşa etmek için bir tabula rasa sağlayan tüm tarihi kentsel dokuyu yerle bir ederken, İran İslam mimarisi mirasının bir temsili olarak Kerim Han camisini kormuş; Shahid Beheshti Meydanı, Tebriz'in eski meydanlarının modern bir yeniden yorumu olarak ortaya çıkmıştır. Geniş halı desenli kaldırımlar ve Kerim Han camisine (İslami ideolojinin daha güçlü bir temsili olarak) minarelerin eklenmesi gibi sembolik mimari unsurlar süreç içinde uygulamaya konulmuştur. Özetle yaratıcı yıkım, yerel kültürel değerleri ticarileştirmek, bir turizm merkezi yaratmak ve küresel bir İslam şehir imajı elde etmek için tarihi kentsel dokudan faydalanmıştır. Öte yandan, tamamlanan proje herhangi bir sosyal veya finansal ilerleme sağlayamamış ve kısa bir süre sonra, canlandırma projesi ikinci bir kentsel yenilemeyi gerektiren sorunlu bir kamusal alan üretmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to examine the urban revitalization scenario of the Shahid Beheshti Square in the historical center of Tabriz City after the 1979 Islamic Revolution in Iran. Regarding Iran's post-revolution and post-war (Iran-Iraq war) eras, in the 1990s, after a decade of state ownership, the government started liberalizing and privatizing its economic structure. Parallel to the state's political-economic regulations, the city core's historical and cultural potential generated a profit-making ground for multiple destructions and rebuilding phases. This study framed the cycle in the Beheshti Square scope under the umbrella concept of“creative destruction”as renewal plans (the 1990s and 2020s), which signifies the temporality of the urban revitalization project. Hybrid Neoliberalism and Islamic Iranian representation are the conditions that formed the meanings behind“creative destruction”as a political apparatus in the Tabriz urban revitalization program. While the local administration erased the entire historical urban fabric, which led to the demolition of multiple courtyard houses and provided a tabula rasa for constructing modern commercial blocks and a tower, they maintained the Karim Khan mosque as a representation of heritage Iranian Islamic architecture. Shahid Beheshti Square emerged as a modern reinterpretation of old squares of Tabriz and was filled with symbolic architectural elements such as the vast carpet-patterned pavement and the addition of minarets to Karim Khan mosque (as a stronger representation of Islamic ideology). That is, creative destruction exploits historical urban fabric to commercialize local cultural values, create a tourism center, and acquire a global Islamic city image. Yet, the finished project failed to make any social or financial progress, and after a short time, the revitalization project produce a problematic public space that required a second phase of urban renewal.