Hipertiroidili hastalarda tedavi öncesi ve sonrası vücut kas yağ dağılımında değişiklikler
Changes in body muscle fat distribution in patients with hyperthyroidism before and after treatment
- Tez No: 797874
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NAMIK YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Enerji, ısı üretimi, kas fonksiyonları, protein sentezi ve vücutta birçok metabolik süreçte tiroid hormonları önemli bir rol almaktadır. Kas, yağ ve kemikte biyolojik olarak aktif TSH reseptörlerinin varlığı, hem TSH'nin hem de tiroid hormonlarının tiroid hastalığı ile ilişkili vücut kompozisyonundaki değişikliklere katkıda bulunma olasılığını yükseltir. Tiroid disfonksiyonunun düzeltilmesinin vücut kompozisyonlarını sonuç olarak nasıl etkilediği hakkında daha az şey bilinmektedir. Tiroid hormon konsantrasyonlarındaki tedaviye bağlı düzelmenin vücut komposizyonunda su, yağ ve kas dağılımında değişikliklerle neden olacağı düşünülmektedir. Araştırmamız aşikar hipertiroidili hastaların ilaçla tedavisi sonrasında vücut kompozisyonlarındaki farklılıkları belirlemeyi hedefleyen bir çalışmadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza haziran 2022 ve ocak 2023 tarihleri arasında SBÜ Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi endokrinoloji ve iç hastalıkları polikliniklerine başvuran 29 aşikar hipertiroidisi olan erişkin hasta ve 34 sağlıklı erişkin dahil edildi. Tanı anında ve tedavi sonrası ötiroidken 3.ayda biyoelektrik empedans analizi ile vücut kompozisyonu ölçümleri , bel kalça etrafı ölçümleri yapıldı ve sağlıklı grupla karşılaştırıldı. Tanı anındaki ve tedavi sonrası laboratuvar değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 18-55 yaş aralığında 29 aşikar hipertiroidili hasta ve kontrol grubu olarak 18 – 55 yaş aralığında 34 sağlıklı erişkin birey dahil edildi. Hipertiroidili 29 hastanın yaş ortalaması 35,41 ± 8,5 yıl idi. Hastaların 21'i (%72,4) kadın, 8'i (%27,6) erkekti. Sağlıklı kontrol grubunun yaş ortalaması 38,38 ± 9,0 idi. Kontrol grubunun 21'i (%61,8) kadın, 13'ü (%38,2) erkekti. Hasta ve kontrol grubumuzun yaş, cinsiyet dağılımları homojendi. Hastaların laboratuvar olarak kan T3 ve T4 düzeyleri normal sınırlara geldiğinde ötiroidi olarak kaydedilmiştir. Hastaların hipertiroidik durumdan ötiroidik olmaları en az 1 ay, en fazla 5 ay , median 2 ay olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Thyroid hormones play an important role in energy and heat production, muscle function, protein synthesis and many other metabolic processes in the body. The presence of biologically active TSH receptors in muscle, fat and bone raises the possibility that both TSH and thyroid hormones contribute to changes in body composition associated with thyroid disease. Less is known about how correction of thyroid dysfunction ultimately affects body composition. Treatment-induced improvement in thyroid hormone concentrations is thought to result in changes in body composition through changes in the distribution of water, fat and muscle. Our study aims to determine the differences in body composition of patients with overt hyperthyroidism after treatment with medication. Materials and Methods: Our study included 29 adult patients with overt hyperthyroidism and 34 healthy adults admitted to the endocrinology and internal medicine outpatient clinics of SBU Haseki Training and Research Hospital between June 2022 and January 2023. Body composition measurements by bioelectrical impedance analysis, waist and hip circumference measurements were performed at the time of diagnosis and 3 months after treatment and compared with the healthy group. Laboratory values at the time of diagnosis and after treatment were compared. Results: The study included 29 patients with overt hyperthyroidism aged between 18 and 55 years and 34 healthy adults aged between 18 and 55 years as the control group. The mean age of 29 patients with hyperthyroidism was 35.41 ± 8.5 years. Twenty-one (72.4%) of the patients were female and 8 (27.6%) were male. The mean age of the healthy control group was 38.38 ± 9.0 years. In the control group, 21 (61.8%) were female and 13 (38.2%) were male. Age and gender distributions of our patient and control groups were homogeneous. Patients were recorded as euthyroid when their laboratory blood T3 and T4 levels were within normal limits. The minimum and maximum time from hyperthyroidism to euthyroidism was 1 month and 5 months, respectively, with a median of 2 months.