İnme hastalarında serum magnezyum ve elektrolit düzeylerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of serum magnesium and electrolyte levels in stroke patients
- Tez No: 797876
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK EMRE TOPRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Hem iskemik hem hemorajik tip inmelerde değiştirilebilir (DM, HT, HL, kalp hastalığı, sigara) ve değiştirilemez (yaş, aile öyküsü, cinsiyet, ırk) risk faktörleri etyolojide yer almaktadır. Araştırmalar, çevresel koşullar, beslenme, vitaminler ve bazı elektrolitlerin rolü gibi diğer değiştirilebilir risk faktörlerini de incelemektedir. Biz de bu çalışmada, inmeli hastalarda değiştirilebilir faktörlerden biri olan magnezyumun, kalsiyumun, sodyumun, potasyumun prognoza etkilerini ve inme riski ile ilişkisini, değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Hastanemizde 01.01.2017-31.12.2019 tarihleri aralığında nöroloji servisine inme tanısı alarak yatışı yapılan 283 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, meslek, sigara kullanımı, ek kronik hastalık, inme tipi, lezyon lokalizasyonu, klinik özellikleri, giriş-çıkış NIHSS ve MRS, hemogram, LDL, HDL, trigliserid, Na, Ca, K, Mg, üre, kreatinin, GFR, TSH, T4 değerleri kaydedilmiştir. Hastalar NIHSS skorlarına göre 0-5 (grup 1) ve ≥6 (grup 2) olarak gruplara ayrılarak tüm veriler karşılaştırılmıştır. Analizlerde SPSS 28.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Modifiable (DM, HT, HL, heart disease, smoking) and non-modifiable (age, family history, gender, race) risk factors are involved in the etiology of both ischemic and hemorrhagic strokes. Research is also examining other modifiable risk factors, such as environmental conditions, diet, vitamins, and the role of certain electrolytes. In this study, we aimed to evaluate the prognostic effects of magnesium, calcium, sodium and potassium, which are modifiable factors, and their relationship with stroke risk. Materials and Methods: In our hospital, 283 patients who were admitted to the neurology service with the diagnosis of stroke between 01.01.2017 and 31.12.2019 were included in the study. Patients' age, gender, occupation, smoking, additional chronic disease, stroke type, lesion localization, clinical features, entry-exit NIHSS and MRS, hemogram, LDL, HDL, triglyceride, Na, Ca, K, Mg, urea, creatinine, GFR, TSH, T4 values were recorded. Patients were divided into groups 0-5 (group 1) and ≥6 (group 2) according to their NIHSS scores, and all data were compared. SPSS 28.0 program was used in the analysis.