Meme kanseri hastalarında neoadjuvan kemoterapi yanıtının mr volumetrik değerlendirilmesi ve patolojik korelasyonu
Mr volumetric evaluation and pathological correlation of neoadjuvant chemotherapy response in breast cancer patients
- Tez No: 797877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SOYDAN MAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Meme kanseri hastalarında neoadjuvan kemoterapi (NAK) tedavisi öncesi ve sonrası manyetik rezonans görüntüleme (MRG) volümetrik ölçümlerinin operasyon patolojisi ile karşılaştırılarak patolojik tam yanıtı saptamada MRG'nin rolü ve performansının araştırılması amaçlanmıştır. İkincil olarak NAK tedavisi sonrası patolojik tam yanıtı tespit etmede moleküler alt tipe özgü MRG performansının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2017-2021 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde meme biyopsisi-memeye yönelik cerrahi operasyonu yapılarak meme kanseri tanısı alan ve neoadjuvan kemoterapi başlanan 109 hasta dahil edildi. Hastaların sistemde kayıtlı dinamik kontrastlı MRG görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Hastalara ait yaş, tümörün moleküler özellikleri, aksillanın durumu (negatif, pozitif), operasyon öncesi patoloji sonucu, operasyon patolojisi, operasyon patoloji sonucu, multifokalite durumu, NAK tedavisi öncesi, 4 kür NAK tedavisi sonrası ara kontrol ve 8 kür NAK tedavisi sonrası bitiş MRG volümetrik ölçümleri (çap, volüm, nekrozsuz volüm) kaydedildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: NAK tedavisi sonrası MRG'ye göre 71 (%65,1) hastanın tam yanıt verdiği, 38 (%34,9) hastanın yanıt vermediği saptandı. Operasyon sonrasında 40 (%38,9) hastanın patolojik tam yanıt verdiği, 63 (%61,1) hastanın yanıt vermediği saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to investigate the role and performance of MRI in detecting pathological complete response by comparing magnetic resonance imaging (MRI) volumetric measurements before and after neoadjuvant chemotherapy (NAC) treatment in breast cancer patients with operative pathology. Secondly, it was aimed to investigate the molecular subtype-specific MRI performance in detecting the pathological complete response after NAC treatment. Materials and Methods: A total of 109 patients who were diagnosed with breast cancer and started neoadjuvant chemotherapy by performing breast biopsy- breast surgery at Health Sciences University Istanbul Training and Research Hospital between 2017-2021 were included in the study. Dynamic contrast-enhanced MRI images of the patients recorded in the system were reviewed retrospectively. Patient's age, tumor molecular characteristics, axilla status (negative, positive), preoperative pathology result, operation pathology, operation pathology result, multifocality status, pre-NAC treatment, 4 cycles of NAC treatment intermediate control and after 8 cycles of NAC treatment end MRI volumetric measurements (age, volume, volume without necrosis) were recorded. The obtained data were evaluated statistically. Results: According to MRI after NAC treatment, 71 (65.1%) patients were found to have a complete response, and 38 (34.9%) patients were unresponsive. It was determined that 40 (38.9%) patients gave a complete pathological response after the operation, and 63 (61.1%) patients did not.