Kronik böbrek hastalığı olan hastalarda yaşam kalitesi ve bunu etkileyen faktörler
In patients with chronic renal diseasequality of life and affecting factors
- Tez No: 797879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ALAGÖZ, PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalığı (KBH), azalmış, glomerüler filtrasyon seviyeleri nedeniyle böbreğin sıvı dengesi, metabolik ve endokrin fonksiyonlarının düzenlenmesinde kronik ve ilerleyici bir bozulma olarak, tanımlanır. Kronik böbrek hastalığı tıbbi yönlerinden ayrı olarak hastaların psikososyal ve ekonomik durumlarını da etkiler. Yaşam kalitesi, sağlık durumu ve işlevinden etkilenen yaşamın fiziksel, psikososyal ve tıbbi yönlerini ifade etmektedir. Kronik böbrek hastalığı toplumda yaşayan yetişkinlerde yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Ancak prediyaliz KBH olan hastalarda yaşam kalitesindeki düşüş, tam olarak araştırılmamış önemli bir problemdir. Çalışmalarda KBH yükünün erişkin popülasyonda yüksek olduğu gösterilmiştir, ancak az sayıda popülasyon çalışması azalmış böbrek fonksiyonunun ve yaşlılıkla ilgili faktörlerin bir kişinin yaşam kalitesi üzerindeki potansiyel etkisini değerlendirmiştir. Biz farklı yaş grubundaki kronik böbrek hastalarında yaşam kalitesini ve yaşam kalitesini etkileyen faktörleri araştırmayı planladık. Gereç̧ ve yöntem: 01.10.2022-31.12.2022 tarihleri arasında İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Nefroloji ve Aile Hekimliği polikliniğine başvuran, kronik böbrek hastalığı olan 65 yaş üstü (grup3), 51-65 yaş arası (grup2) ve 40-50 yaş arası (grup1) hastalardan oluşan 3 grup çalışmaya alındı. Bu gruplar 51 kişiden oluşmaktadır. Her ay hafta içi günlerde olmak üzere her gün kronik böbrek hastalığı olan ilk 3 hasta seçilerek çalışmaya uygun ve gönüllü toplam 153 hasta değerlendirildi. Hastalar fiziksel fonksiyon testleri, EQ-5D-3L yaşam kalitesi formu, ekonomik durum parametreleri açısından incelendi. Analizlerde SPSS 28.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 153 KBH olan katılımcıların %51.63 (n=79) kadın, yaş ortalamaları 59.3±11.4 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic kidney disease (CKD) is defined as a chronic and progressive deterioration in the regulation of fluid balance, metabolic and endocrine functions of the kidney due to decreased, glomerular filtration levels. Apart from its medical aspects, chronic kidney disease also affects the psychosocial and economic conditions of the patients. Quality of life refers to the physical, psychosocial and medical aspects of life that are affected by health status and function. Chronic kidney disease significantly affects the quality of life of adults living in the community. However, the decrease in quality of life in patients with predialysis CKD is an important problem that has not been fully investigated. Studies have shown the burden of CKD to be high in the adult population, but few population studies have evaluated the potential impact of decreased kidney function and aging-related factors on a person's quality of life. We evaluated the quality of life and the factors affecting the quality of life in patients with chronic kidney disease in different age groups. We planned to investigate. Materials and methods: Patients who applied to the Nephrology and Family Medicine outpatient clinic of Istanbul Training and Research Hospital between 01.10.2022 and 31.12.2022, and patients with chronic kidney disease over the age of 65 (group3), between the ages of 51-65 (group2) and between the ages of 40-50 (group1). Three groups were included in the study. These groups consist of 51 people.. The first 3 patients with chronic kidney disease were selected every day, on weekdays every month, and a total of 153 volunteers who were eligible for the study were evaluated. The patients were examined in terms of physical function tests, EQ-5D-3L quality of life form, and economic status parameters. SPSS 28.0 program was used in the analysis. Results: The 153 participants with CKD included in the study were 51.63% (n=79) female, and their mean age was 59.3±11.4 years.