Kronik böbrek hastalığı olan altmış yaş ve üzeri hastalarda antikolinerjik ilaç yükü sıklığının incelenmesi ve klinik açıdan öneminin incelenmesi
Investigation of the frequency of anticholinergic drug burden and its clinical effect in patients aged 60 years and over with chronic kidney disease
- Tez No: 733887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET CEMAL KIZILARSLANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Nefroloji, İç Hastalıkları, Geriatrics, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: KBH'sı olan, 60 yaş ve üzeri hastalarda ilaçlardan kaynaklanan antikolinerjik yük sıklığını ve bu yükün kognitif düzeye, yaşam kalitesine ve yaşam aktivitesine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Metod: Çalışmaya KBH'sı olan, 60 yaş ve üstü, 234 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, kronik hastalıkları ve ilaç kullanım öyküleri kaydedildi. Katılımcılara Mini-cog test, Katz günlük yaşam aktiviteleri ölçeği, European Quality of Life 5- Dimensions (EQ-5D-5L) yaşam kalitesi ölçeği uygulandı. Antikolinerjik kognitif yük (ACB) skalası kullanılarak antikolinerjik ilaç yükü hesaplandı. Bulgular: Katılımcıların [ortanca yaş 67 (60-89) yıl ve %52,6'ü kadın] %47'si en az bir antikolinerjik etkili ilaç kullanmaktaydı. Antikolinerjik ilaç kullanım sıklığının, Evre 4-5 KBH evresi olan hastalarda, evre 2-3 KBH evresi olanlara nazaran daha fazla olduğu görüldü (p=0,044).
Özet (Çeviri)
Aim: To identify the the frequency of anticholinergic burden caused by drugs and the effect of this burden on cognitive level, quality of life, and daily living activities in older patients with CKD. Methods: A total of 234 patients with CKD, aged 60 years and older, were included in the study. Demographic characteristics, chronic diseases and drug use histories of the patients were recorded. Mini-cog test, Katz daily living activities scale, European Quality of Life 5-Dimensions (EQ-5D-5L) quality of life scale were applied to the participants. Anticholinergic drug burden was calculated using the anticholinergic cognitive burden (ACB) scale. Results: Forty seven percent of the participants [median age 67 (60-89) years and 52.6% women] were using at least one anticholinergic drug. The frequency of use of anticholinergic drugs was found to be higher in patients with stage 4-5 CKD than in patients with stage 2-3 CKD (p=0.044).