Covid-19 hastalarında karaciğer fonksiyon testlerinin mortalite üzerine etkisi
Liver function in covid-19 patientseffect of tests on mortality
  1. Tez No: 797888
  2. Yazar: MELİS KAYILI SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN GÖKDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda; klinik, laboratuvar ve radyolojik olarak Covid-19 tanısı koyduğumuz hastaların ilk başvuru ve takiplerinde görülen karaciğer fonksiyon testlerindeki değişimlerin mortalite ile ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. YÖNTEM VE GEREÇLER: Çalışmaya S.B.Ü. Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'ne Covid-19 tanısı ile 15.06.2021-15.12.2021 tarihleri arasında başvuran 763 hasta dâhil edildi. Bu hastaların başvuru anındaki ve bir hafta sonra alınan kontrol laboratuvar tetkiklerinden ALT, AST, ALP, GGT, INR, LDH, ferritin, d-dimer, albümin, bilirubin değerleri hasta dosyalarından kaydedildi. Laboratuvar verileri karşılaştırılarak mortalite üzerine etkisi retrospektif olarak araştırıldı. BULGULAR: Toplamdan 763 hasta dâhil edildi. Hastaların %46'sı (n=354) kadın, %54'ü (n=409) erkek idi. Çalışmaya alınan olguların %17,4'ü (n=133) mortal seyretti. Mortalite görülen olguların yaşları, mortalite görülmeyenlerden anlamlı düzeyde yüksek saptanırken (p0,05). Mortalite görülen olguların ilk ve son AST ölçümleri, mortalite görülmeyenlerden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p0.05). Mortalite görülmeyen olguların ilk ölçüme göre son AST ölçümlerindeki düşüş istatistiksel olarak anlamlı bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In our study we aimed to reveal the relationship between the changes in liver function tests seen in the first application and follow-up of patients with whom we diagnosed Covid-19 clinically, laboratory, and radiological and mortality. METHODS AND MATERİALS: 763 patients who applied to the S.B.Ü. Prof. Dr. City Hospital with the diagnosis of Covid-19 between 15.06.2021 and 15.12.2021 was included in the study. ALT, AST, ALP, GGT, INR, LDH, ferritin, d-dimer, lbumin, and bilirubin values of these patients at the time of admission and one week later were recorded from the patient files. The effect on mortality was investigated retrospectively by comparing laboratory data. RESULTS: A total of 763 patients were included. 46% (n=354) of the patients were female and 54% (n=409) were male. 17.4% (n=133) of the cases included in the study were mortal. While the ages of the patients with mortality were significantly higher than those without mortality (p0.05). The first and last AST measurements of patients with mortality were found to be statistically significantly higher than those without mortality (p0.05). While the decrease in the last AST measurements of the cases without mortality was statistically significant compared to the first measurement (p0.05).