Genç erişkin popülasyonda obezite ve sigara bağımlılığının hedonik açlığa etkisi
In the middle age population obesity and smokin addiction which affect that hedonic hunger
  1. Tez No: 797889
  2. Yazar: DAMLA OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada amacımız genç erişkin popülasyonda obezitesi olan hastalar ile obezitesi olmayan hastaları karşılaştırarak, obezitenin hedonik açlıkla olan ilişkisini incelemek; ve sigara kullanan kişiler ile sigara kullanmayan kişileri karşılaştırarak sigara bağımlılığının hedonik açlığa olan etkisini incelemektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız kesitsel-gözlemsel anket çalışması olup, 1 Ekim 2022 – 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Profesör (Prof.) Doktor (Dr.) Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 338 katılımcıdan oluşmaktadır. Toplam 41 sorudan oluşan anketimizde, katılımcıların sosyo demografik özellikleri değerlendirildi. Katılımcıların hedonik açlık düzeylerini ölçmek amacıyla Besin Gücü Ölçeği ile sigara bağımlılığı açısından Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The aim of this study is to examine the relationship between obesity and hedonic hunger by comparing patients with obesity and patients without obesity in the young adult population, and to examine the effect of smoking addiction on hedonic hunger by comparing individuals who smoke and those who do not smoke. MATERIALS AND METHODS: Our study is a cross-sectional observational survey conducted between October 1, 2022, and December 31, 2022, with 338 participants who applied to the City Hospital Family Medicine Clinic of Professor (Prof.) Dr. Cemil Taşcıoğlu. Our survey, consisting of a total of 41 questions, evaluated the participants' sociodemographic characteristics. The Food Craving Scale was used to measure the participants' level of hedonic hunger, and the Fagerström Nicotine Addiction Test was used to assess smoking addiction.