Tutarlı bulanık kümeler ve karar verme uygulamaları
Consistent fuzzy sets and decision making applications
- Tez No: 797903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÜNVER, PROF. DR. JUN YE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Belirsiz ve birbirleri ile çelişen bilgileri başarılı bir şekilde matematiksel olarak modelleye- bilen bulanık küme kavramı, bu özelliğinden dolayı çok kriterli karar verme problemlerinin çözümünde yaygın olarak kullanılan bir kavramdır. Bu tezin amacı ortamdaki belirsiz bil- giyi daha iyi modellemek amacıyla yeni bir bulanık küme kavramı ortaya koymak ve çok kriterli karar verme problemlerinin çözümü için yeni karar metotları önermektir. Tez şu şekilde düzenlenmiştir: Birinci bölüm bulanık küme teorisinin tarihsel süreci, önemi ve çok kriterli karar verme teorisi ile ilişkisine ayrılmıştır. İkinci bölümde bulanık küme teorisi ile ilgili temel tanım ve örneklere yer verilmiştir. Tezin orijinal kısmını üçüncü ve dördüncü bölümler oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde yeni bir bulanık küme genelleştirmesi olan tutarlı bulanık küme teorisi kurulmuş, tutarlı bulanık kümeler için korelasyon katsayısı ve kosinüs benzerlik ölçüsü kavramları önerilmiş ve bu kavramlar yardımıyla bir çok periyotlu tıbbi teşhis problemi çözülmüştür. Dördüncü bölümde, tutarlı bulanık kümeler için çapraz entropi ve sinüs entropi ölçüsü kavramları üzerine çalışılmış ve bu iki kavram VIKOR (VIseKriterijumska Optimizacija I Kompromisno Resenje) metoduna entegre edilerek bir çok kriterli karar verme problemi çözülmüştür. Son bölümde ise tezin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of fuzzy set, which can successfully mathematically model uncertain and conflicting information, is a widely used concept in the solution of multi-criteria decision making problems due to this feature. The aim of this thesis is to introduce a new fuzzy set concept in order to better model the uncertain information in the environment and to propose new decision methods for the solution of multi-criteria decision making problems. The thesis is organized as follows: The first chapter is devoted to the historical process of fuzzy set theory, its importance and its relationship with multi-criteria decision making theory. In the second part, basic definitions and examples related to fuzzy set theory are given. The third and fourth chapters constitute the original part of the thesis. In the third chap- ter, the consistency fuzzy set theory, which is a new fuzzy set generalization, is established, the concepts of correlation coefficient and cosine similarity measure for consistency fuzzy sets are proposed, and a multi-period medical diagnosis problem is solved. In the fourth chapter, the concepts of cross entropy and sine entropy measure for con- sistency fuzzy sets are studied and a multi-criteria decision making problem is solved by integrating these two concepts into the VIKOR (VIseKriterijumska Optimizacija I Kom- promisno Resenje) method. In the last chapter, a general evaluation of the thesis is given.