Farklı koşullarda koşunun alt vücut kas aktivite desenleri
Lower body muscle activity profile when running under various conditions
  1. Tez No: 797902
  2. Yazar: ABDULKERİM DARENDELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amaçları: 1) koşu bandı (üç farklı eğimde) ve pist koşuları sırasında seçili uyluk ve diz kaslarının aktivasyon seviyelerinin (n=13); 2) KAB olan ve olmayan bireylerde (n=27) ayak bileği stabilizör kaslarının EMG profillerinin ve adımlama sürelerindeki değişkenliğin karşılaştırılmasıdır. YÖNTEM: Koşu testleri sırasında seçili alt ekstremite kaslarının EMG aktiviteleri ile tibial hızlanma verileri toplanmıştır. EMG genliği, EMG aktivitesinin maksimuma ulaşma süresi ve adımlama sürelerindeki değişkenlik verileri, analiz edilen 50 art arda koşu adım döngüsünden elde edilmiştir. EMG verileri adımlama süresine göre zamana-, uygun maksimal istemli kasılma (MİK) testlerine göre de genliğe-normalize edilmiştir. BULGULAR: Uyluk kasları için %1 eğimdeki koşu bandı ve alt bacak kasları için %2 eğimdeki koşu bandı ile pist koşusu benzer EMG genliği seviyelerine ulaşmıştır. Pist koşusu sırasındaki EMG genliği, %0 eğimdeki koşu bandı koşusu sırasındaki EMG genliğinden yüksek bulunmuştur. Ayrıca adımlama sürelerindeki değişkenlik pist koşusu sırasında daha yüksek olup bazı kasların aktivite seviyeleri ile de anlamlı pozitif ilişkilidir. KAB olan ve olmayan bireyler arasında EMG genliği ve EMG aktivitesinin maksimuma ulaşma süresi benzer olsa da kaslar arasındaki maksimum aktiviteye ulaşma sırası değişkenlik göstermiştir. Adımlama sürelerindeki değişkenlik KAB olan bireylerde daha yüksek bulunmuştur. SONUÇ: 1) %0 eğimdeki koşu bandından elde edilen bulgular, sağlıklı genç-yetişkinlerin pist koşusu performans kapasitesi değerlendirilirken dikkatli kullanılmalıdır. 2) KAB olan bireylerin ayak bileği stabilizör kaslarının koşu bandı koşusu sırasındaki aktivasyon stratejileri değişkenlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objectives were to compare: 1) the level of activation for selected thigh and shank muscles when participants (n=13) ran overground versus on a treadmill at three grades; 2) the EMG profile of ankle stabilizer muscles and stride-time variability when individuals (n=27) with or without CAI ran on a treadmill. METHODS: EMG activity of selected thigh and shank muscles as well as tibial acceleration data were recorded during the running trials. EMG amplitude, timing of EMG peaks, and variation in stride-time were analyzed from 50 consecutive stride cycles. EMG data were time normalized to stride duration and amplitude-normalized to the appropriate maximal voluntary contraction (MVC) task. RESULTS: EMG amplitude during overground running matched the values measured when running on a treadmill at 1% grade for thigh muscles and at 2% grade for shank muscles. Also, stride time was more variable during overground running and was associated with elevated EMG amplitudes for some leg muscles. Individuals with CAI had similar EMG amplitudes and peak timing, but an altered order of peak EMG activity in ankle stabilizer muscles, and a greater stride-time variability during treadmill running compared with individuals who had no history of ankle sprains. CONCLUSION: These findings 1) suggest caution when extrapolating findings obtained from running on a treadmill at 0% grade to the overground performance capabilities of healthy young adults; 2) indicate that individuals with CAI exhibit altered activation strategies for ankle stabilizer muscles when running on a treadmill.