Dıyarbakır popülasyonunda sınıf I sınıf II sınıf III bireylerde kondiler morfometrinin konik ışınlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of condylar morphometry with CONE-BEAM tomography in class I class II class III individuals in Diyarbakir population
  1. Tez No: 797914
  2. Yazar: ESRA KÖKSOY ELMAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DOĞRU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı sagital düzlemde sınıf I (CL I), sınıf II (CL II), sınıf III (CL III) anomaliye sahip kadın ve erkeklerde kondil morfometrisini 3 boyutlu olarak incelemektir. Çalışmanın materyali, Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne tedavi amacıyla başvuran; sınıf I, sınıf II ve sınıf III iskeletsel anomaliye sahip çalışma kriterlerine uyan hastalardır. Çalışma; her bir anomaliden 30 tane olmak üzere toplam 90 bireyin, Dicle Üniversitesi Oral Diagnoz ve Radyoloji Anabilim Dalı arşivindeki konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (CBCT) görüntüleri arasından seçilerek retrospektif incelenmesiyle yapılmıştır. Bu bireylere ait CBCT görüntüleri üzerinde sagital horizontal koronal kesitler alınarak kondil boyutları ölçülmüştür. Koronal olarak kondil şekilleri yuvarlak, konveks, düz ve açılı ve miks olmak üzere 5 gruba ayrılarak incelenmiştir. Kondil şekilleri merkezi sagital kesitte oval, kuş gagası formunda, elmas şeklinde, eğri parmak formunda ve miks şeklinde 5 gruba ayrılarak incelenmiştir. Horizontal olarak ise, mandibular kondil boyutları ölçümünde horizontal görüntüler üzerinde incelenecek taraf kondilinin en geniş görüldüğü kesit belirlenmiştir. Bu kesit üzerinde kondil başının mediolateral (ML) ve anteroposterior (AP) yöndeki uzunluğu ölçülmüştür. Çalışma sonucunda elde edilen veriler IBM SPSS 21 paket programı ile analiz edilmiştir. Değişkenlerin normal dağılımdan gelme durumları araştırılırken birim sayıları nedeniyle Shapiro Wilk's' ve/veya Kolmogorov Smirnov Testlerinden yararlanılmıştır. Sonuçlar yorumlanırken anlamlılık düzeyi olarak 0,05 kullanılmış olup; p0,05 olması durumunda ise değişkenlerin normal dağılımdan geldikleri incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre horizontal kesitte; CL II bireylerde sağ tarafta AP değeri CL III bireylere göre anlamlı derecede düşüktür. CL II kadınlarda AP değeri sağ tarafta sol tarafa göre anlamlı derecede düşüktür. CL II kadınlarda ML değeri; CL III kadınlara göre anlamlı derecede düşüktür, AP değeri ise CL I kadınlara göre daha düşüktür. CL II kadınların ML değeri erkeklere göre anlamlı derecede düşüktür. CL I ve CL II erkeklerde AP değeri CL III erkeklere göre daha düşüktür. Sagital kesitte ise; CL I bireylerin %30'u, CL II bireylerin %50'si ve CL III bireylerin %46,67'si sağ tarafı ovalken; CL I bireylerin %3,33'ü ve CL II bireylerin %10'unun sağ tarafı mikstir. Koronal kesitte ise; erkeklerde CL I olanların %14,29'u, CL II olanların %61,54'ü ve CL III olanların %20,83'ü konveksken; CL I olanların %7,14'ü, CL II olanların %11,54'ü ve CL III olanların %8,33'ü açılıdır. Yaptığımız bu çalışmanın sonucunda sagital anomalilerle kondil morfolojisinin de etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the condyle morphometry in three dimensions in men and women with class I (CL I), class II (CL II), class III (CL III) anomalies in the sagittal plane. The material of the study is the patients who applied to Dicle University Faculty of Dentistry for treatment and met the study criteria with class I class II class III skeletal anomalies. Study; A retrospective analysis of 90 individuals, 30 from each anomaly, selected from cone beam computed tomography (CBCT) images in the archive of Dicle University Oral Diagnosis and Radiology Department. Condyle dimensions were measured by taking sagittal horizontal coronal sections on the CBCT images of these individuals. Coronal condyle shapes were divided into 5 groups as round, convex, straight and angled and mixed. Condyle shapes were divided into 5 groups as oval in central sagittal section, bird's beak shape, diamond shape, curved finger shape and mixed shape. Horizontally, in the measurement of mandibular condyle dimensions, the section in which the condyle of the side to be examined is seen the widest was determined on the horizontal images. The length of the condyle head in the mediolateral (ML) and anteroposterior (AP) directions was measured on this section. The data obtained as a result of the study were analyzed with the IBM SPSS 21 package program. Shapiro Wilk's and/or Kolmogorov Smirnov Tests were used due to the number of units while investigating the normal distribution of the variables. While interpreting the results, 0.05 was used as the significance level; In the case of p0.05, the variables came from the normal distribution. According to the results of the study, in the horizontal section; AP value on the right side in CL II individuals is significantly lower than in CL III individuals. In CL II women, the AP value is significantly lower on the right side than on the left side. ML value in CL II women; CL III is significantly lower than women, and the AP value is lower than CL I women. The ML value of CL II women is significantly lower than that of men. AP values in CL I and CL II men are lower than in CL III men. In sagittal section; While 30% of CL I individuals, 50% of CL II individuals and 46.67% of CL III individuals have an oval right side; The right side of 3.33% of CL I individuals and 10% of CL II individuals is mixed. In the coronal section; in men, 14.29% of those with CL I, 61.54% of those with CL II and 20.83% of those with CL III were convex; 7.14% of those with CL I, 11.54% of those with CL II and 8.33% of those with CL III are angled. As a result of this study, it was seen that sagittal anomalies and condyle morphology were also affected.