Zihinsel engelli sporcularda ayak postürünün dinamik-statik denge üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of foot postureon dynamic-static balance in athletes with intellectual disability
  1. Tez No: 797922
  2. Yazar: İSMAİL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KIZILAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı zihinsel engelli sporcularda dengenin sağlanması ve sürdürülmesinde önemli bir yapı olan ayak postürünün statik ve dinamik denge üzerine etkisini incelenmektir. Materyal ve metot: Araştırma 18-45 yaş arasındaki 27 (16 erkek, 11 kadın) zihinsel engelli sporcu üzerinde yürütülmüştür. Katılımcıların ayak postürleri Ayak Postür İndeksi 6 (APİ-6) ile, statik dengeleri Flamingo denge testi ile, dinamik dengeleri ise Yıldız denge testi (YDT) ile değerlendirilmiştir. Kategorik verilerin değerlendirilmesi için çapraz tablolar oluşturularak ki-kare analizi yapılmıştır. Bulgular: Sol ayak postür indeks skoru ile sol ekstremiteden elde edilen Flamingo ve Yıldız denge testi ölçüm sonuçları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to examine the effect of foot posture, which is an important structure in providing and maintaining balance in mentally disabled athletes, on static and dynamic balance. Material and method: The research was conducted on 27 (16 men, 11 women) mentally retarded athletes between the ages of 18-45. The foot postures of the participants were evaluated with the Foot Posture Index 6 (FPI-6), their static balance was evaluated with the Flamingo balance test, and their dynamic balance was evaluated with the Star Excursion Balance test (SEBT). In order to evaluate the categorical data, chi-square analysis was performed by creating cross tables. Results: No significant correlation was found between the left foot posture index score and the Flamingo and Star Excursion balance test measurement results obtained from the left extremity (p>0.05).