Resveratrol'ün peripubertal sıçan epifiz plağında hidrokortizon ile oluşturulan büyüme inhibisyonu üzerine koruyucu etkilerinin araştırılması
Evaluation of the protective effects of resveratrol on hydrocortisone-induced growth inhibition in the peripubertal rat epiphyseal plate
- Tez No: 797933
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ERGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Glukokortikoidler güçlü anti-inflamatuar özellikleri sayesinde pek çok inflamatuar hastalığın tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Fizyolojik ve farmakolojik etkilerini diğer steroid maddeler gibi hücre içinde yer alan nükleer reseptörü glukokortikoid reseptörüne (GR) bağlanarak göstermektedir. Bu reseptör insan vücudundaki hücrelerin neredeyse tamamında bulunduğundan terapötik dozlarda bile advers etkiler izlenebilmektedir. Kemik mineralizasyonunda bozulma ve boy uzamasının baskılanması çocukluk döneminde kronik steroid kullanımı ile görülebilen önemli advers etkilerdir. Glukokortikoidler kronik olarak kullanıldığında adrenokortikotropik horman (ACTH), büyüme hormonu (GH), tiroid stimülan hormon (TSH) ve lüteinizan hormonun (LH) hipofiz salınımını baskılamaktadır. Epifizyel kıkırdakta enkondral ossifikasyonu kontrol eden insülin benzeri büyüme faktörü-1'in (IGF-1) sentez ve salınımını azaltarak biyolojik aktivitesini azaltmaktadır. Sonuçta uzun dönem kullanımda osteoporotik değişikliklere ve boy uzamasında inhibisyona yol açmaktadır. Resveratrol ise fitoöstrojenik özelliğe sahip önemli bir antioksidan maddedir. Kardiyovasküler hastalık insidansını azaltıcı etkisiyle gündeme gelmiş ve sonrasında klinik ve preklinik çalışmalarla osteoporoz benzeri kemik patolojilerinde kemik sağlığı üzerine olumlu etkileri bildirilmiştir. Postmenopozal kadınlarda kemik mineral dansitesini arttırabildiği gösterilmiştir. Deneysel hayvan osteoporoz modellerinde osteoblastik kemik formasyonunu arttırıp osteoklastik rezorpsiyonu azaltabildiği, tavşan çalışmalarında epifiz kapanmasını geciktirerek tibia uzunluğunu arttırdığı gösterilmiştir. Çalışmamızda resveratrol'ün hidrokortizon ile epifiz plağında oluşturulan büyüme inhibisyonu üzerine koruyucu etkilerinin araştırılması için peripubertal dönem Wistar Albino sıçanlar biri kontrol grubunu oluşturmak üzere 6 gruba randomize edildi. Çalışma öncesi standart AP tibia radyografisi çekildikten sonra 10 gün boyunca sırasıyla 10 mg/kg/gün subkutan hidrokortizon, 10 mg/kg/gün subkutan hidrokortizon + 50 mg/kg/gün orogastrik gavaj ile resveratrol ve resveratrol tek başına 10-50-100 mg/kg/gün dozlarında uygulanmıştır. Onuncu gün kontrol radyografisi çekildikten sonra sıçanlar sakrifiye edilerek kan örneklenmiş ve tibia kemikleri uygun koşullarda disseke edilerek histopatolojik değerlendirme için saklanmıştır. Toplanan kan örneklerinden kemik biyobelirteçleri sclerostin ve osteopontin“Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay”(ELISA) yöntemiyle ölçülmüştür. Patolojik örneklerde epifiz plağının kıkırdak zonları (resting, proliferatif, hipertrofik ve total zon) histomorfometrik olarak ölçülmüştür. İmmünohistokimyasal boyama yöntemiyle osteojenik zonda apoptoz belirteci kaspaz-3 ve bir transkripsiyon faktörü olan NF-κB p65 semikantitatif olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Glucocorticoids are frequently used in the treatment of many inflammatory diseases according to their strong anti-inflammatory properties. They show their physiological and pharmacological effects by binding to the nuclear-type glucocorticoid receptor (GR) located inside the cell, like other steroid substances. Since this receptor is found in almost all cells in the human body, adverse effects can be observed even at therapeutic doses. Deterioration in bone mineralization and suppression of height growth are important adverse effects that can be seen with chronic steroid use in childhood. When glucocorticoids are used in chronically, they suppress the pituitary release of adrenocorticotropic hormone (ACTH), growth hormone (GH), thyroid stimulating hormone (TSH) and luteinizing hormone (LH). They reduce the biological activity of insulin-like growth factor-1 (IGF-1), which controls enchondral ossification in epiphyseal cartilage, by decreasing its synthesis and release. As a result, they lead to osteoporotic changes and inhibition of height growth in long-term use. Resveratrol is an important antioxidant substance with phytoestrogenic properties. It has come up with its effect on reducing the incidence of cardiovascular disease, and subsequently, its positive effects on bone health in osteoporosis-like bone pathologies have been reported in clinical and preclinical studies. It has been shown to increase bone mineral density in postmenopausal women. It has been shown that it can increase osteoblastic bone formation and decrease osteoclastic resorption in experimental animal osteoporosis models and increase tibia length by delaying epiphyseal closure in rabbit studies. In our study, to investigate the protective effects of resveratrol on the growth inhibition of the epiphyseal plate with hydrocortisone, peripubertal Wistar Albino rats were randomized into 6 groups, one of which was the control group. After a standard AP tibia radiograph was taken, 10 mg/kg/day subcutaneous hydrocortisone, 10mg/kg/day subcutaneous hydrocortisone + 50 mg/kg/day resveratrol with orogastric gavage, and resveratrol alone at doses of 10-50-100 mg/kg/day has been applied for 10 days respectively. After the control radiograph was taken on the tenth day, the rats were sacrificed, blood was sampled, and the tibia bones were dissected under appropriate conditions and stored for histopathological evaluation. Bone biomarkers sclerostin and osteopontin were measured from the collected blood samples with the“Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay”(ELISA) method. Cartilage zones of the epiphyseal plate (resting, proliferative, hypertrophic and total zone) were measured histomorphometrically in pathological samples. Apoptosis marker caspase-3 and a transcription factor NF-kB p65 were evaluated semiquantitatively by immunohistochemical staining method.