The role of ceramide metabolism in apoptosis triggered by resveratrol and the therapeutic potential of resveratrol in Ph+ acute lymphoblastic leukemia
Resveratrol'ün Ph+ akut lenfoblastik lösemide terapötik potansiyeli ve resveratrol tarafindan tetiklenen apoptozda seramid metabolizmasinin rolü
  1. Tez No: 610563
  2. Yazar: OSMAN OĞUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN ADAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abdullah Gül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Proje ile resveratrol'ün, Ph+ ALL hücreleri üzerindeki büyümeyi inhibe edici etkisinin arkasında yatan mekanizmalar, seramid metabolizmasının hedeflenmesi ve BCR-ABL ifadesindeki değişimler ile ilişkilendirilerek araştırılmıştır. Resveratrol, SK inhibitörü (SKI II), GSS inhibitörü (PDMP), SPT inhibitörü (myriocin) ve resveratrol: inhibitör kombinasyonlarının Ph+ ALL hücreleri üzerindeki büyümeyi durdurucu ve apoptotik etkileri MTT hücre çoğalması testi, Aneksin-V/PI boyaması, kaspaz-3, PARP ifadeleri ve sitokrom c salınımı western blot ile, sitostatik etki ise akım sitometresi (PI boyaması) ile araştırılmıştır. Resveratrol ve sfingolipid metabolizması inhibitör kombinasyonlarının BCR-ABL protein ifadesi değişimleri western blot ile belirlenmiştir. Resveratrol'ün SPT, SK-1/2, GSS protein ifadeleri üzerindeki etkisi western blot ile belirlenmiştir. Her iki hücre hattında resveratrol ve resveratrol: SKI II ve resveratrol: PDMP ile kombinasyonları hücre büyümesini baskılamış, apoptozu tetiklemiş ve hücre döngüsünü S fazında tutmuştur. Resveratrol: myriocin kombinasyonu ise hücre büyümesi ve hücre döngüsü üzerinde hücreye özgü etkiler gösterirken apoptozu her iki hücrede tetiklemiştir. Her iki hücre tipinde resveratol ve kombinasyonları sitokrom-c salınımını, kaspaz-3 kesimini ve PARP kesimini genel olarak arttırmakla beraber hücreye özgü değişimler de saptanmıştır. Resveratrol her iki hücrede SK-1/SK2 ve GSS ifadesini azaltırken SPT ifadesini arttırmıştır. Resveratrol, SKI II ve PDMP BCR-ABL ifadesini azaltırken myriocin arttırmıştır. Resveratrol: SKI II ve PDMP kombinasyonları BCR-ABL üzerinde artışlara neden olurken resveratrol: myriocin kombinasyonu BCR-ABL ifadesini azaltmıştır. Sonuç olarak, resveratrol seramid metabolizmasını ve BCR-ABL ifadesini düzenleyerek Ph+ ALL üzerinde hücre büyümesini baskılamış ve apoptozu tetiklemiştir.
Özet (Çeviri)
The mechanisms underlying the growth inhibitory effect of resveratrol on Ph + ALL cells were investigated with regard to targeting of ceramide metabolism and changes in BCR-ABL expression. Growth inhibition and apoptotic effects of resveratrol, SK inhibitor (SKI II), GCS inhibitor (PDMP), SPT inhibitor (myriocin) and resveratrol-inhibitor combinations were investigated by MTT cell proliferation test, Annexin-V/PI staining, caspase-3, PARP expression and cytochrome c release by western blot, while cytostatic effect was investigated by flow cytometry. The effect of resveratrol, inhibitors and combinations on BCR-ABL protein expression was determined by western blot. The effect of resveratrol on SPT, SK-1/2, GCS protein expression was determined by western blot. In both cell lines resveratrol and resveratrol with SKI II and PDMP suppressed cell growth, triggered apoptosis and arrested the cell cycle at S phase. Resveratrol: myriocin combination showed cell-specific effects on cell growth and cell cycle, but triggered apoptosis in both cells. Resveratrol and combinations generally increased cytochrome-c release, caspase-3 cleavage and PARP cleavage, but cell-specific changes were also detected. Resveratrol decreased the expression of SK-1 / SK2 and GCS in both cells and increased SPT expression. While resveratrol, SKI II and PDMP decreased BCR-ABL expression and myriocin increased BCR-ABL expression. Resveratrol: SKI II and resveratrol: PDMP caused increases in BCR-ABL, while resveratrol: myriocin reduced BCR-ABL expression. As a result, resveratrol suppressed cell growth and triggered apoptosis on Ph + ALL by regulating ceramide metabolism and BCR-ABL expression.