Beton sınıfının farklı deprem bölgelerınde inşa edilecek spor salonlarının tasarımına ve kaba yapı maliyetine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of concrete class on the designand rough construction cost of sports halls to be built indifferent earthquake zones
  1. Tez No: 797938
  2. Yazar: FURKAN ERBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ülkemizin her noktasında Bakanlıklar, Belediyeler ve diğer paydaş kurumlar aracılığıyla birçok kamu tesisi yatırımı yapılmaktadır. Bu tesisler insanlarımızın faydalanması için kullanılmaktadır. Bu amaçla yapılan yatırımlardan biri de Spor Salonlarıdır. Spor Salonları her yaştan insanın hem izleyici hem de sporcu olarak aktif olarak kullandığı kamu binalarıdır. Bu sebeple bu tesislerin olası bir afet durumunda sağlam kalması büyük önem arz etmektedir. Aynı zamanda afet sonrası sığınma alanı olarak da kullanılan Spor Salonlarının modellenmesi bu hassasiyetle yapılmalıdır. Modelleme aşamasında hem yüksek dayanımlı hem de maliyet açısından daha uygun bir tasarım yapılmalıdır. Tabii ki bu durum ele alınırken binanın inşa edileceği beton sınıfı seçimi ön plana çıkmaktadır. Bu parametre göz önünde bulundurularak Gençlik ve Spor Bakanlığı envanterinde bulunan 3 tip Spor Salonu için farklı spektral ivme katsayı (DD2) değerlerine sahip Antalya-Aksu, Manisa-Akhisar, Tokat-Erbaa ve Hatay-Hassa'da farklı beton sınıfları kullanılarak yapı analizi yapılmıştır. Bu analizler sonucunda modelleme yapılırken eleman boyutlarında değişiklik yapma zorunluluğu oluştuğundan bu durumun yapı maliyetine etkisi değerlendirilmiştir. Spor Salonlarının değişken durumlara göre modellemesi yapılırken Sta4CAD isimli ticari paket program kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar grafik ve tablolar aracılığıyla oraya konularak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many public facility investments are made through Ministries, Municipalities, and other stakeholder institutions in every part of our country. These facilities are used for the benefit of our people. One of the investments made for this purpose is Sports Halls. Sports Halls are public buildings that people of all ages use actively as both spectators and athletes. For this reason, it is of great importance that these facilities remain intact in case of a possible disaster. At the same time, the modeling of the Sports Halls, which are also used as a post-disaster shelter, should be done with this sensitivity. At the modeling stage, a design that is both high-strength and more cost-effective should be made. Of course, when considering this situation, the choice of concrete class in which the building will be built comes to the fore. Considering this parameter, structural analysis was carried out using different concrete classes in Antalya-Aksu, Manisa-Akhisar, Tokat-Erbaa and Hatay-Hassa, which have different spectral acceleration coefficient (DD2) values for 3 types of Sports Halls in the inventory of the Ministry of Youth and Sports. As a result of these analyzes, the effect of this situation on the building cost was evaluated, since it was necessary to make changes in the element dimensions while modeling. While modeling the gyms according to variable situations, a commercial package program called Sta4CAD was used. The results obtained as a result of the study were discussed by putting them there through graphs and tables.