The effects of bentonite clay on the thermal and mechanical characteristics of concrete
Bentonit kilinin betonun termal ve mekanik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 797939
  2. Yazar: EBRU GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ATMACA, PROF. DR. NİHAT ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Betonun inşaat mühendisliği uygulamalarında yapı malzemesi olarak kullanımı oldukça yaygın olup, çimentonun bir kısmının doğal veya endüstriyel mineral katkılarla değiştirilmesiyle üretilen betonlar giderek yaygınlaşmaktadır. Nispeten yüksek mukavemetli, düşük yoğunluklu ve ısı yalıtımlı yeni beton türleri elde etmek için bir dizi deneysel çalışma yapılmış ve bu çalışmada bentonit kilinin betonun ısıl ve mekanik özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaç için; %0, %5, %15, %30 bentonit kili hacimce Portland çimentosu CEM II 42.5 R ile değiştirilmiş ve kontrol numuneleri de dahil olmak üzere 5 farklı seride standart harç numuneleri hazırlanmıştır. Ayrıca, ağırlıkça %90 öğütülmüş yüksek fırın cürufu ve %10 portland çimentosundan oluşan toz karışımının soğuk bağlı aglomerasyon işlemi ile peletlendiği yapay agregalar, farklı oranlarda bentonit içeren numunelerde doğal iri agrega yerine kısmen kullanılmıştır. Numunelerin 28 günlük mekanik ve teorik testleri sonucunda kontrol numunesine göre B5 numunesinin mekanik dayanımında %94,73 artış, ısıl iletkenliğinde ise %31,22 oranında azalma olduğu ve beton karışımında kullanılabilecek en uygun bentonit oranının %5 olduğu tespit edilmiştir. Isıl iletkenlik test sonuçlarına göre, bentonit içerikli numunelerin ısıl iletkenliğini kontrol numunesine göre %30,2 ile %39,81 arasında yavaşlattığı ve bentonit içerikli numunelerin betonun ısıl davranışı üzerinde betona olumlu kazanımlar sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of concrete as a building material in civil engineering applications is quite common and concretes produced by replacing some of the cement with natural or industrial mineral additives are becoming increasingly common. In order to obtain new types of concrete with relatively high strength, low density and better thermal conductivity, a number of experimental studies were carried out. This thesis examines the effects of bentonite clay on the thermal and mechanical characteristics of concrete. %0, %5, %15, %30 bentonite clay was replaced by Portland cement CEM II 42.5 R by volume in proportions and standard mortar samples were prepared in 5 different series, including control samples. In addition, artificial aggregates, which the powder mixture of 90% ground granulated blast furnace slag and 10% Portland cement by weight were pelletized through cold-bonded agglomeration process, were partially used instead of natural coarse aggregates in samples containing bentonite in different proportions. As a result of 28-days experimental and theoretical tests, compared to the control sample, the B5 sample had a 94.73% increase in mechanical strength with a reduction of 31.22% in thermal conductivity rate. It was revealed that the most suitable bentonite ratio that can be used in concrete mix is 5%. According to the thermal conductivity test results, it was observed that samples with bentonite content decelerated the thermal conductivity between 30.2% and 39.81% compared to the control sample and bentonite content provided positive effects on the thermal properties of concrete samples.