مدى توافق عقد المرابحة للآمر بالشراء في البنوك التشاركية التركية مع معايير أيوفي 'بنك كويت ترك أنموذجًا'
Türkiye'deki katılım bankaları tarafından uygulanan murabaha işlemlerinin AAOIFI standartlarına uygunluğu / Comparison of the murabaha lil amer bil shira contract in the Turkish participatory banks with the AAOIFIstandard: kuveyt türk as a model
  1. Tez No: 797947
  2. Yazar: BESHR ALMURAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED DRSHWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, Kuveyt Türk Katılım Bankası'nda uygulanan finansal murabaha sözleşmesi ile İslami Finans Kuruluşlara Yönelik Muhasebe ve Denetim Kurumu (AAOIFI) tarafından hazırlanan standart arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın amacına ulaşmak için, çalışma hakkında çeşitli veriler toplamayı, ardından bunları sınıflandırmayı, analiz etmeyi ve görüntülemeyi amaçlayan tanımlayıcı analitik yaklaşım izlenmiştir. Çalışmada aynı zamanda AAOIFI'nin Murabaha standardının Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın ilgili uygulamaları ile mukayesesine yönelik karşılaştırmalı yaklaşım da takip edilmiştir. AAOIFI standartları ile Kuveyt Türk uygulamaları karşılaştırıldığında, ikisi arasında birtakım farklılıkların söz konusu olduğu sonucuna varılmıştır. Bunlardan en önemlisi bağlayıcı vaattir. Kuveyt Türk uygulamalarına göre murabahada bağlayıcı vaadin mevcudiyeti şarttır. Oysa AAOIFI standartlarında her iki taraf (kurum ve müşteri) için bağlayıcı bir ilişkinin olmasına izin verilmediği belirtilmektedir. Cezai şarta gelince AAOIFI standartlarına göre, müşterinin ödemeyi geciktirmesi durumunda bankanın ceza olarak kendi hesabına herhangi bir kesintide bulunması söz konusu değildir. Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın ilgili kararına göre ise, finans kurumunun enflasyon oranı ve maliyet değeri kadar bir ceza uygulaması mümkündür. Uygulama ile standart arasında diğer farklar da bulunmaktadır. Çalışmada katılım bankalarının, AAOIFI tarafından hazırlanan ilgili faizsiz finans standartlarını dikkate alarak, finansal murabaha işlemlerini yeniden gözden geçirmeleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to show the aspects of agreement and difference between the application of the Murabaha lil Amer bil Shira contract in Kuveyt Türk Bank with the standards of the Accounting and Auditing Organization for Islamic Financial Institutions (AAOIFI). To achieve the aim of the study, the study followed the descriptive analytical approach, which aims to collect various data about the study, then classify, analyze and present them. The study also followed the comparative approach to compare the Murabaha standards in the Accounting and Auditing Organization for Islamic Financial Institutions with their applications in the Turkish Kuveyt Turk Bank. The study concluded that there are differences between the Murabaha standard of (AAOIFI) and the application of Kuveyt Türk, the most important of which are: In the binding promise, Kuveyt Türk stipulates the existence of the binding promise. Whereas, AAOIFI standards stated that it is not permissible to have a binding relationship between the two parties (the institution and the customer). As for the penalty clause, AAOIFI standards stipulated that the bank may not take any amount of money for its own account as a penalty clause as a result of the customer's delay in payment. In Kuveyt Türk, the bank can take the inflation rate and costs only as stipulated in the decision. And other differences. The study recommended the preparation of the Murabaha lil Amer bil Shira contract in the participatory banks, compatible with the Sharia standards and controls prepared by the Accounting and Auditing Organization for Islamic Financial Institutions (AAOIFI).