مدى فعالية تعليم اللغة العربية للطلاب الأتراك من خلال النصوص الموجودة في ثقافتهم
Türk öğrencilerin kendi kültürlerinde bulunan metinlerin aracılığıyla arapça dili öğretimindeki etkinliği
- Tez No: 684744
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİTYAŞAR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ben, İstanbul'un Güngören ilçesindeki kız ve erkek İmam Hatip Liselerinde öğretmenlik görevini ifa ederken; öğrencilerin Arap dili derslerini özümsemede büyük sıkıntılar yaşadıklarını, Arapça ders kitabındaki çoğu konu ve metni sevmediklerini, kitapların daha çok gramer odaklı olduğunu gözlemledim. Zira Arapça gramer dili öğrenilirken, sadece dilin kuralları anlatılmaktadır oysaki bu iki konu arasında birçok farklılıklar vardır. Dili öğreten, beyan melekesini kazandıran ve dil düğümünü çözen tüm şiir ve metin konularıyla edebiyattır; dinleme, okuma ve dil pratiğidir; özellikle bu okuma ve ders metinleri hedef öğrencinin kültürden oluşturulması ise, daha da süreci kolaylaştırmaktadır. Bundan hareketle, araştırmamda Arap dilinin Osmanlı dönemindeki konumunu ve geniş topraklara yayılan Osmanlı devleti'nde ve Osmanlı toplumunu oluşturan birçok halklar arasında yaygınlığını ortaya koymaya çalıştım. Araştırmada tarihsel ve betimsel yöntemler benimsedim. Bu yüzden tez, araştırma konusunu ele alan önceki çalışmaların açıklamasıyla başlamıştır. Söz konusu bu çalışmalar, birbirine zıt iki farklı kısma bölünmüş çalışmalardır; -Osmanlı Devleti'ne olumsuz bakış açısına sahip çalışmalar, -Osmanlı Devleti'ne olumlu bakış açısına sahip çalışmalar. Sonraki aşamada ise, üç bölüme ayrılmış teorik kısma geçilmiş; araştırmada yer alan terimlerin genel bir tanımından bahsedilen birinci bölümdür. Araştırmadaki temel bilimsel yaklaşımları; betimsel, tarihsel ve deneysel yöntem olarak açıklanan ikinci bölümdür. Üçüncü bölümde ise, tarihsel yönteme bağlı olarak, İstanbul'daki Osmanlı Arşivlerinden edinilen bazı Osmanlı belgeleri incelenmiştir. Pratik kısımda ise, Arapça konuşmayanlara Arapça öğretimi alanında çalışan öğretmenlerin görüşlerini incelemek için araştırma aracı (anket) kullanılmıştır. Anket çalışmasında araştırma konusuna hizmet eden sorular tartışılmış ve bu sorular aynı alanda çalışan öğretmen ve araştırmacının meslektaşlarına yöneltilmiştir. Anket çalışmasından sonuçlar tartışılmış ve tezin sonunda da paylaşılan bazı öneri ve tavsiye çıktıları elde edilmiştir. Son olarak, araştırmada kullanılan kaynak ve referanslar alfabetik olarak konulmuş ve sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTIVENESS OF TURKISH STUDENTS' ARABIC LANGUAGE TEACHING SKILLS THROUGH TEXTS IN THEIR OWN CULTURES (BEGINNER AND INTERMEDIATE LEVEL) ABSTRACT While teaching students in the Imams and Preachers Schools in Güngören district in Istanbul, researcher observed the severe suffering experienced by students in absorbing the lessons of the Arabic language, and their dislike of most topics and texts in the Arabic language textbook, as grammar does not teach the language; rather, it teaches the grammar of the language and the difference between the two matters. The one who teaches the language, wins the faculty of revelation, and resolves the tongue knot is literature with all its poetic and prose topics, it is listening, reading and language practice, and it would be preferable if these texts stem from the culture of the target student. Based on this, I have worked in my research to clarify the status of the Arabic language in the Ottoman era and the wide spread of it throughout the Ottoman Empire, which extended over vast areas and between the people that made up the Ottoman society. In my research, I relied on the historical and descriptive method. My thesis began with a description of previous studies that dealt with the topic of my research, which are studies that are divided into two clearly distinct parts. - Studies with a negative view of the Ottoman Empire - Studies with a positive view of the Ottoman Empire Then I moved to the theoretical side, which is divided into three chapters: A first chapter in which I talk about a simple definition of the terms included in my research, and a second chapter in which I explain the main scientific methods in the Ottoman documents that I obtained from the Ottoman archive located in The city of Istanbul. After that, I moved to the practical side, relying on the research tool (the questionnaire) to exploration the opinions of professors working in the field of teaching Arabic to speakers of other languages, and in it I discussed several questions that serve a research topic, and these questions were posed to distinguished professors and colleagues working in the same field, then I discussed the results of the questionnaire and I extracted some recommendations and suggestions that I made at the end of my research. In the end, I put the names of the sources and references that I relied on in my research and arranged them alphabetically.