مدى اسهام الحاكمية المؤسسية على التقارير المالية: دراسة تحليلية لعينة من العاملين في مصرف بغداد
Kurumsal yönetimin finansal raporlara katkısının boyutu: Bağdat Bankası'nda çalışanlar örneğinde analitik bir çalışma
  1. Tez No: 751775
  2. Yazar: MAZİN KHUDHAİR ABBAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KAYADİBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Araştırma, Bağdat Bankası'ndaki bir grup çalışanın görüşlerine başvurarak, finansal raporların kalitesini artırmada bankacılık yönetim ilkelerinin rolünü ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bu çalışma, araştırma değişkenleri, bankacılık yönetimi ve finansal raporların kalitesi arasındaki korelasyonu ve etki ilişkilerini inceleyerek yapılacaktır. Araştırmada belirtilen hedeflere ulaşabilmek için betimsel analitik yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini oluşturabilmek için Bağdat Bankası'nın bir grup çalışanının görüşlerinin anket yoluyla alınması gerekmiştir. Çalışma örneklemi tüm departmanlardaki yöneticiler, muhasebeciler, denetçiler ve danışmanları temsil etmektedir ve örneklem evreni Bağdat Bankası'ndaki (680) kişiden oluşmaktadır. Araştırma için gerekli örneklem elde edebilmek için Stephen Thompson denklemi kullanılmıştır. Örneklem sayısı olarak 245 çalışana anket dağıtılmış, bunlardan 224'ü anketi geçerli şekilde doldurmuştur. Araştırmacı anket sonrasında birtakım önemli sonuçlar elde etmiştir: Bankacılık yönetimi ilkelerini, bankacılık işlerini yönetmek ve ideal bir denetleme sistemi kurabilmek için, finansal kurumların çalışmalarını geliştirmeye yönelik ana itici güç olarak kabul etmek gerekir. Bankacılık yönetimi ilkelerinin uygulanması aynı zamanda, finansal raporların performanslarının ve kalitelerinin yükseltilmesine, bankacılık risklerinin yönetilmesine ve risklerin azaltılması için çeşitli taraflar arasında yetkilerin dağıtılmasına katkıda bulunan fonksiyonel ve merkezi bir denetleme sistemine ulaşmak için de gereklidir. Araştırmacının ulaştığı önemli diğer bir sonuca göre, banka yönetiminin bankayı hedeflerine ulaştırmak için bankacılık yönetim ilkelerini dikkate alması ve bunları uygulaması gerekmektedir. Gelecekte, dahili denetleme mekanizmalarının aktifleştirilmesine ve muhasebe bilgilerinin kalite düzeyinin değerlendirilmesiyle ilgili sorunları çözmeye yönelik araştırmaların yapılmasına da ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to demonstrate the role of banking governance principles in enhancing the quality of financial reports for the opinions of a sample of employees in the Bank of Baghdad by examining the correlation and influence relationships between research variables, banking governance, and the quality of financial reports. In order to reach the intended objectives of the study, the descriptive-analytical method was used. It required a survey of the opinions of a number of employees of the Bank of Baghdad as a sample of the study. The study sample consists of managers in all departments, accountants, auditors, and consultants. The sample population consisted of (680) individuals in the Bank of Baghdad, and in order to reach the intended sample for the study, the (Stephen Thompson) equation was used. The number of the sample was 245 individuals, the questionnaire was distributed to them, and the number of questionnaires valid for analysis was (224). The researcher reached a number of conclusions and recommendations, the most prominent of which was considering the principles of banking governance as the main driver towards developing the work of financial institutions through the ability to manage the banking business and work to provide ideal oversight. The application of banking governance is also necessary in order to reach a tight and unified control system that contributes to raising the level of quality of performance and the quality of financial reports and work on managing banking risks and distributing powers among the various parties in order to reduce risks, and through the conclusions that the researcher included in the research, A number of recommendations, the most important of which are: that the management of the bank should pay attention to the principles of banking governance and employ them in order to achieve the objectives of the bank. Work on activating the responsibilities of the internal control committees. The need to conduct more studies and future research to address the problems related to evaluating the level of quality in accounting information.