Komşularla sıfır sorun politikası kapsamında 2002 sonrası Türkiye Ermenistan ilişkileri
  1. Tez No: 797956
  2. Yazar: BAYRAM KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) döneminde başlatılan Komşularla Sıfır Sorun Politikası'nın Ermenistan'la olan ilişkiler özelinde neden başarısız olduğunu ele almaktadır. Tezde, Komşularla Sıfır Sorun Politikası'nın bölgede yaşanan çeşitli gelişmelerden nasıl etkilendiği, bölge ülkelerinin Türkiye'nin Ermenistan'la yürüttüğü normalleşme sürecindeki rolü, karşılıklı bağımlılık ilişkisi içerisinde olan ülkelerin birbirlerinin dış politikasını nasıl etkilediği ele alınmış ve örneklerle açıklanmıştır. Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi için belli bir süre gizli diplomasi yürütülmüş, Futbol Diplomasisi ile başlayan açık görüşmeler Zürih'te imzalanan protokollerle devam etmiştir. Bu süreçte Rusya ve Gürcistan arasında yaşanan savaş da bir katalizör rolü oynamıştır. Fakat bu çabalar bir süre sonra tıkanmış ve protokollerin iki ülke meclisince onaylanmaması sonucunda da süreç çökmüştür. Tezin temel argümanı, Dağlık Karabağ konusunda Ermenistan'la ihtilaf yaşayan Azerbaycan'ın Türkiye üzerinde oluşturduğu baskı ve Ermeni diasporasının olumsuz tutumunun iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi çabalarının başarısızlığa uğramasının temel sebepleri olduğudur. Anahtar Kelimeler; Komşularla Sıfır Sorun Politikası, Türk Dış Politikası, Ermenistan, Ermeni Diasporası, Azerbaycan
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the reasons behind the failure of the policy of 'zero problems with neighbours' in the case of Turkish-Armenian relations, which had been implemented during the early years of Justice and Development Party (AKP) rule. How the policy of 'zero problems with neighbours' has been affected by a variety of regional developments, the roles other regional actors played in the process of normalization, and how interdependence between countries affected foreign policy of actors involved, all have been dealt with and explained by examples in the thesis. Secret diplomacy was conducted for a while in order to normalize relations between Armenia and Turkey. Open meetings -which had started off along with football diplomacy- went ahead with protocols signed in Zurich. Meanwhile the war between Russia and Georgia played a catalytic role in facilitating the process. But these efforts broke down after a while and the process failed as a whole when the protocols were rejected by the parliaments of both countries. The main argument of the thesis is that the pressure put on Turkey by Azerbaijan -which is in dispute with Armenia over Nagorno-Karabakh- and the Armenian Diaspora's negative attitude are the primary reasons for the failure of the efforts to normalize the relations between the two countries. Key Words; The Policy of Zero Problems With Neighbours, Turkish Foreign Affairs, Armenia, Armenian Diaspora, Azerbaijan