Parion Antik Kenti Hellenistik dönem sikkeleri (2005-2019)
Hellenistic coins of the Ancient City of Parion (2005-2019)
- Tez No: 797962
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Parion'da gerçekleşen kazı çalışmalarında elde edilen arkeolojik veriler kentin tarihsel sürecini aydınlatırken, Geç Klasik-Hellenistik Dönem'e tarihlenen nümismatik verileri de bu süreç içerisinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu kapsamda 2005-2019 yılları arasında Parion'da gerçekleştirilen kazı çalışmaları sırasında ele geçen ve değerlendirilmesi tamamlanan 3'ü gümüş, 68'i bronz sikke olmakla beraber toplam 71 sikke incelenerek kentin darp ettiği sikkeler hakkında yeni nümismatik verilerine ulaşılması amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda; Parion sikkesi üzerine Kyzikos sikkesinin sürfrap edildiği 1 sikkeyle beraber Parion'un toplam 66 sikkesi ayrıca her biri 1'er adet olmak üzere Adramytteion, Pergamon, Byzantion, Amphipolis ve Phalasarna kentlerine ait toplam 5 sikke incelenmiştir. Bu sikkeler arasında ise Parion'a ait 19 ana tiple beraber toplam 25 tip tespit edilmiştir. Çalışmada, Parion'un bronz sikkelerinin gümüş darplı sikkelerine göre daha fazla sayıda olması nedeniyle farklı teoriler ortaya konulurken aynı zamanda Parion'un sadece ticari amaçlar doğrultusunda sikkeler darp etmediği de anlaşılmıştır. Parion sikkeler üzerinde kullanmış olduğu ikonografilerle, kentin gelir kaynakları arasında yer alan ve ekonomisinde önemli bir yer tutan ürünler hakkında bilgiler sunarken aynı zamanda kentin bağımsızlığını ve özerkliğini vurgulayabilecek ikonografik unsurlara da sikkeleri üzerinde yer vermiştir. Böylelikle Parion'un, Hellenistik Dönem içerisinde güçlü ve özgür bir kent olarak lanse edilmek amacıyla politik ve kültürel bağımsızlığının bir yansıması olarak da sikkeler darp ettiği, tarihi boyunca da birçok farklı kültüre ev sahipliği yaparak da zengin bir kültürel mirasa sahip çıktığı ve kent için önemli olan tanrı ve tanrıçalara da sikkeleri üzerinde yer verdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The archaeological data obtained during the excavations in Parion illuminate the historical process of the city, while the numismatic data dating to the Late Classical-Hellenistic Period play an important role in this process. In this context, a total of 71 coins, including 3 silver coins and 68 bronze coins, which were found during the excavations carried out in Parion between 2005-2019, were analyzed and new numismatic data about the coins minted by the city were aimed to be obtained. For these purposes; a total of 66 coins of Parion were analyzed, including 1 coin of Cyzicus with a Cyzicus coin minted on the coin of Parion, and 5 coins belonging to Adramytteion, Pergamon, Byzantion, Amphipolis and Phalasarna, 1 coin each. Among these coins, a total of 25 types were identified, including 19 main types belonging to Parion. In the study, while different theories were put forward due to the higher number of bronze coins of Parion compared to silver coins, it was also understood that Parion did not only mint coins for commercial purposes. With the iconography used on the coins, Parion provided information about the products that were among the sources of income of the city and had an important place in its economy, while at the same time, it also included iconographic elements that could emphasize the independence and autonomy of the city on its coins. Thus, it is understood that Parion minted coins as a reflection of its political and cultural independence in order to be presented as a strong and free city in the Hellenistic Period, and that it has a rich cultural heritage by hosting many different cultures throughout its history, and that the gods and goddesses important to the city were also included on its coins.