Limited şirket genel kurul kararlarının iptal sebebi olarak 'kanuna aykırılık'
'Violation of law' as a ground for cancellation of limited liability company general assembly resolutions
- Tez No: 797966
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY UZUNALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Limited şirket; kuruluş kolaylığı, ortakların sorumluluğunun nispeten sınırlı oluşu ve şirket yapısının sadeliği ile rağbet görmekte ve en çok tercih edilen sermaye şirketi olarak karşımıza çıkmaktadır. Anonim şirketlere kıyasla daha küçük çaplı olan limited şirketlerin karar ve irade organı olan, şirketin faaliyetleri ve geleceğine ilişkin önemli kararların alındığı genel kurulların kararları; uygulamada meydana gelişleri ve geçerlilikleri bakımından tartışmalara konu olmaktadır. Bu çalışmada; 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununda atıf yapılan anonim şirket hükümleri, içtihatlar ve doktrin görüşlerinden faydalanılarak limited şirket genel kurul kararlarının iptalinde“kanuna aykırılık”kavramı ve sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The limited liability company is a popular form of capital company due to its ease of formation, relatively limited liability of shareholders, and simplicity of corporate structure. The decisions taken by the general assemblies, which are the decision-making and will organs of limited companies and where important decisions about the company's activities and future are made, are subject to debate in terms of their validity and implementation. In this study, the concept of“violation of law”and its consequences in the cancellation of limited liability company general assembly decisions were examined, using the provisions of the Turkish Commercial Code numbered 6102, jurisprudence, and doctrinal views.