Palyatif bakım alan hastalara uygulanan umut müdahalesinin anksiyete ve umut düzeyine etkisi
The effect of hope intervention on the level of hope and anxiety in palliative care patients
  1. Tez No: 797981
  2. Yazar: ÖZGE KISAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA TEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma palyatif bakım alan hastalara uygulanan umut müdahalesinin, anksiyete ve umut düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel veri toplama yöntemleri ve veri analizinin bir arada olduğu iç içe karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümü, palyatif bakım alan hastalara uygulanan umut müdahalesinin, anksiyete ve umut üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü müdahale olarak, nitel bölümü ise palyatif bakım alan hastaların umut konusunda görüş, düşünce ve önerileri belirlemek için bireysel görüşmeler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Palyatif bakım merkezinde 13.10.2020-18.01.2022 tarihleri arasında yatarak tedavi gören, müdahale grubunda 22, karşılaştırma grubunda 20 olmak üzere 42 hasta oluşturmuştur. Müdahale üç gün, üç oturum şeklinde yapılmıştır. Araştırmada nicel veriler Kişisel Bilgi Formu, Herth Umut İndeksi, Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği, Edmonton Semptom Tanılama Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Ölçüm araçları müdahale öncesi, müdahale sonrası 8.gün ve 15.gün olmak üzere üç kez uygulanmıştır. Nitel veriler müdahale sonrası müdahale grubunda yer alan 10 hastadan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Nicel veriler SPSS 25.0 programında bağımsız örneklem t testi, tekrarlı ölçümlerde ANOVA, Bonferroni Post-Hoc testi, ki kare, Pearson korelasyon ve regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. p0,05). Müdahale grubundaki hastaların anksiyete puanları arasında birinci, ikinci ve üçüncü ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiş (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to determine the effect of hope intervention on the anxiety and hope level of patients receiving palliative care. The study employed a embedded mixed methods approach which combines both qualitative and quantitative data collection methods and data analysis. The quantitative part of the study was carried out as a randomized intervention study aimed at determining the effects of the hope intervention applied on patients on their anxiety and hope levels, and the qualitative part was carried out through individual interviews with patients taking palliative care in order to determine their opinions, ideas and suggestions about hope. The sample of the study consisted of 42 patients, 22 in the intervention group and 20 in the control group, who received inpatient treatment in the Palliative Care Unit of Sivas Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital between 13.10.2020-18.01.2022. The intervention was carried out in three days, in three sessions. In the study, quantitative data were collected by using Personal Information Form, Herth Hope Index, Hospital Anxiety Depression Scale and Edmonton Symptom Diagnosis Scale. The measurement tools were applied three times, on the 8th day and 15th day after the intervention. Qualitative data were collected from 10 patients in the post-intervention intervention group by using a semi-structured interview form. Quantitative data were analyzed with SPSS 25.0 program using independent sample t test, ANOVA for repeated measurements, Bonferroni Post-Hoc test, chi-square, Pearson correlation and regression analysis. The value of p0.05). It was determined that there was a statistically significant difference between the first, second and third measurements of the Anxiety scores of the patients in the intervention group (p0.05).