Kalp cerrahisi yoğun bakım ünitesinde takip edilen ileri yaşlı (80 yaş ve üzeri) hastalarda düşkünlük indeksi ve diğer skorlama skalalarının mortalite ile ilişkisi
The relationship between frailty index and other scoring scales with the mortality of the old patients (80 YEARS old and over) followed in the cardiovascular surgery intensive care unit
- Tez No: 797987
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN YAPICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yoğun Bakım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada, yoğun bakım ünitesine kabul edilen ileri yaşlı (80 yaş ve üzeri) hastaların Klinik Düşkünlük Skalası'nı (KDS) kullanarak düşkünlük seviyesinin tespit edilmesi ve bu hastaların GKS ve APACHE II skorlarıyla karşılaştırılarak mortalite ve morbidite ile olan ilişkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Haziran 2018 ile Eylül 2021 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami ERSEK Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Kardiyovasküler Cerrahi Yoğun Bakım Ünitelerine herhangi bir nedenle yatırılan 80 yaş ve üzeri toplam 395 hasta dahil edildi. Çalışma tek merkezli ve retrospektif olarak yürütüldü. Hastaların yaş, cinsiyet ve demografik bilgileri, mevcut kronik hastalıkları, kullandıkları ilaçlar ve tedavileri, yatış tarihleri ve süreleri, yatış nedenleri, ameliyat durumları, tıbbi özgeçmişleri ve soy geçmişleri hasta dosyaları ve hastane bilgi sistemi üzerinden elde edildi. Hastaların Klinik Düşkünlük Skalası'nı kullanarak düşkünlük seviyeleri değerlendirildi ve GKS ile APACHE II skorları hesaplandı. Taburculuk durumları (şifa/ölüm) kaydedildi ve bu skorların mortaliteyi ön görmedeki etkinliği incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan 395 hasta arasından, 353'ü düşkün ve 120'si mortal seyretti.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the level of frailty using the Clinical Frailty Scale (CFS) in elderly patients (aged 80 and over) admitted to the intensive care unit and to investigate its relationship with mortality and morbidity by comparing it with the patients' GKS and APACHE II scores. Material and Method: Between June 2018 and September 2021, a total of 395 patients aged 80 years and above who were admitted for any reason to the Cardiovascular Surgery Intensive Care Units of the Health Sciences University Dr. Siyami ERSEK Chest Heart and Vascular Surgery Training and Research Hospital were included in this study. The study was conducted retrospectively and at a single center. The patients' age, gender, demographic information, chronic diseases, medications and treatments they received, admission dates and durations, admission reasons, surgical conditions, medical histories, and family histories were obtained from patient files and the hospital information system. The patients' levels of frailty were assessed using the Clinical Frailty Scale, and GKS and APACHE II scores were calculated. Their discharge statuses (recovery/death) were recorded, and the effectiveness of these scores in predicting mortality was analyzed. Results: Among the 395 patients included in the study, 353 were frail and 120 had a fatal outcome.