Pediatrik kardiyovasküler cerrahi sonrası gelişen bakteriyeminin lipit profili üzerine etkisi
The impact of bacteriaemia developing after pediatric cardiovascular surgery on lipite profile
  1. Tez No: 797991
  2. Yazar: İBRAHİM MUSAB KÖŞKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş ve Amaç: Sepsis tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen ve hayatı tehdit eden organ disfonksiyonudur. Erişkin septik hastalarda yapılan çalışmalarda sepsis ile lipit metabolizması arasında bağlantılar ortaya konulmuştur. Ancak pediatrik hasta grubunda çalışma sayısı az olduğu için bilgiler de sınırlıdır. Bu çalışmada, 0-18 yaş grubu hastalarda, konjenital kalp cerrahisi sonrası gelişen bakteriyemide lipit profilinde meydana gelen değişimlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Sepsis gelişiminde lipit profilinin biyobelirteç olarak kullanılabilirliği sorgulandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 1 Eylül 2022 ve 1 Mart 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesi Pediatrik Kardiyovasküler Cerrahi Postoperatif Yoğun Bakım Ünitesinde takip edilen toplam 50 hasta üzerinde yapıldı. Bu dönemde 288 hasta opere edilmiş olup, bu hastaların 25'inde bakteriyemi meydana gelmiştir. Bu hastalar, International Pediatric Sepsis Consensus toplantısında belirlenen kriterlere göre sepsis tanısı konan ve kan kültürü sonuçları pozitif olan hastalardı. Enfeksiyon sebebiyle yoğun bakım takip süresi uzayan septik hastalar grup I; aynı dönem içinde enfeksiyon dışı sebepler nedeniyle yine yoğun bakım takip süresi uzayan septik olmayan hastalar da grup II olarak adlandırıldı. Her iki gruptan da daha önceden belirlenen kriterlere göre toplam da üçer kez kan örnekleri alınıp değerleri not edildi. Bakteriyemi gelişen grupta lipit profilindeki değişimler hem diğer grup ile hem de bakteriyemi gelişmeden önceki kan değerleri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmada postoperatif yoğun bakım ünitesi ihtiyacı olan 288 hasta takip edilmiştir. Bu hastaların 72'sinde uzamış yoğun bakım ihtiyacı olmuştur. Bu 72 hastanın 25'inde bakteriyemi gelişmiştir. Bakteriyemi gelişen hastaların 4'ü mortal seyretmiştir. Diğer hastalardan mortal seyreden olmamıştır. Grup I bakteriyemi gelişmesi sonrası alınan örneklerde grup II ile karşılaştırıldığında plazma trigliserit düzeylerinde anlamlı olmayan (p > 0,05) bir artış; total kolesterol, HDL, LDL, total protein düzeylerinde anlamlı (p < 0,05) bir düşüş; VLDL ve albumin düzeylerinde anlamlı olmayan (p > 0,05) bir düşüş, lökosit sayısında, CRP ve prokalsitonin düzeylerinde anlamlı (p < 0,05) bir artış saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda konjenital kalp cerrahisi sonrası bakteriyemi gelişen hastalarda plazma total kolesterol, HDL, LDL düzeylerinde anlamlı bir düşüş olduğu tespit edilmiştir. Günümüzde sepsis gibi hem morbiditesi hem de mortalitesi yüksek bir hastalığın erken tanısında kullanılmak üzere biyobelirteç arayışı halen devam etmektedir. Lipit profilinde gözlemlenen bu değişimlerin takibi sepsis tanısında klinisyene yardımcı olabilecek niteliktedir. Ancak rutin kullanımda değerlendirilmesi için bu konuda daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Sepsis is a life threatening organ dysfunction that affects millions of people all over the world. Studies in adult septic patients have revealed links between sepsis and lipid metabolism. However, due to the small number of studies in the pediatric patient group, the information is also limited. In this study, it was aimed to evaluate the changes in lipid profile in bacteremia developing after congenital heart surgery in 0-18 age group patients. The utility of lipid profile as a biomarker in the development of sepsis was questioned. Materials and Methods: This study was conducted between September 1 2022, and March 1 2022, at the University of Health Sciences, Dr. Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Hospital, where pediatric cardiovascular surgery was performed on 50 patients. During this period, 288 patients underwent surgery, and bacteremia occurred in 25 of these patients. The patients diagnosed with sepsis, according to the criteria established at the International Pediatric Sepsis Consensus Meeting, and whose blood culture results were positive, were included in the study. The septic patients who required prolonged intensive care due to the infection were named group I, while the non-septic patients who required prolonged intensive care due to non-infectious reasons during the same period were named group II. Blood samples were taken from both groups three times according to predetermined criteria, and their values were recorded. Changes in lipid profiles in the bacteremia developing group were compared with both the non-septic group and the blood values before the development of bacteremia. Results: The study included 288 patients who required postoperative intensive care, of which 72 patients required prolonged intensive care. Bacteremia developed in 25 of these 72 patients, four of whom died. There were no mortalities among the non- bacteremia patients. The samples taken after the development of group I bacteremia showed a non-significant (p > 0.05) increase in plasma triglyceride levels and a statistically significant (p < 0.05) increase in total cholesterol, HDL, LDL, and total protein levels compared to group II. There was also a non-significant (p > 0.05) decrease in VLDL and albumin levels and a significant (p < 0.05) increase in leukocyte count, CRP, and procalcitonin levels. Conclusion: In our study, it was determined that there was a significant decrease in plasma total cholesterol, HDL and LDL levels in patients who developed bacteremia after congenital heart surgery. Today, the search for biomarkers to be used in the early diagnosis of a disease with high morbidity and mortality such as sepsis still continues. The follow-up of these changes observed in the lipid profile can help the clinician in the diagnosis of sepsis. However, there is a need for more comprehensive studies on this subject in order to evaluate it in routine use.