An investigation of current street design approaches: A proposal for Tekirdağ Çandarlizade İbrahi̇m Paşa streetscape
Güncel cadde tasarımı yaklaşımlarının incelenmesi: Tekirdağ Çandarlızade İbrahim Paşa caddesi tasarım önerisi
  1. Tez No: 798000
  2. Yazar: CEMRE ARUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Streets are a network of social, economic, and physical activities. Successful urban streets have provided various functions in addition to just transporting people and goods from place to place. The streets, which have very different functions in terms of both socio-cultural and commercial aspects, also stand out with their recreational functions. Different street design strategies are introduced as an answer to these challenges, as they can fulfill this multitude of functions; they are not only traffic infrastructures, but also lively and inclusive public places, carriers of economic development, ecological corridors supporting ecosystem services and lines of technical infrastructures including street and traffic lighting, electrical power, signalization etc. Complete Streets, Green Streets, Healthy streets are all concept ideas and initiatives that have evolved to address issues related to the planning and design of street environments that each has their own focus and the definitions. This thesis introduces the current street design approaches and proposes to integrate principles into Çandarlı İbrahim Paşa Street in Tekirdağ that is located in new neighborhoods as the population exponentially grow selected and evaluated in terms of design criteria and landscape elements as case study. Based on the current Street design approaches and evaluation user opinion about Tekirdağ's Street use. The change Tekirdağ has undergone from past to present has led to the formation of many innovations. Despite this, it can be said that there are still inadequacies for both pedestrians and vehicles in many regions. In order to evaluate these competencies or inadequacies with quantitative data in terms of residents perception, questions about various design and landscape elements were asked to a group of 352 participants. The answers obtained were evaluated in the SPSS analysis program. The graphics of the data obtained within the scope of the study were evaluated and design alternatives were presented.
Özet (Çeviri)
Caddeler bir sosyal, ekonomik ve fiziksel faaliyetler ağıdır. Başarılı şehir caddeleri, sadece insanları ve malları bir yerden bir yere taşımanın yanı sıra çeşitli işlevler de sağlamaktadır. Hem sosyo-kültürel hem de ticari açıdan çok farklı işlevlere sahip olan caddeler, aynı zamanda rekreasyonel işlevleriyle de öne çıkmaktadır. Bahsedilen çok sayıda işlevi yerine getirebilecekleri için bu işlevlere bir cevap olarak farklı cadde tasarım stratejilerinden bahsedilmektedir. Bunlar sadece trafik altyapıları değil, aynı zamanda canlı ve kapsayıcı kamusal alanlar, ekonomik kalkınmanın taşıyıcıları, ekosistem hizmetlerini destekleyen ekolojik koridorlar ve sokak ve trafik aydınlatması, elektrik gücü, sinyalizasyon vb. dahil olmak üzere teknik altyapı hatlarıdır. Bütünsel Caddeler, Yeşil Caddeler ve Sağlıklı Caddeler her birinin kendi odak noktası ve tanımı olan sokak ortamlarının planlanması ve tasarımıyla ilgili sorunları ele almak için geliştirilmiş konsept fikirler ve girişimlerdir. Bu tez mevcut cadde tasarım yaklaşımlarını ve ilkelerini tanıtmakta ve bu yaklaşımların nüfusun giderek arttığı yeni bir mahallede bulunan Çandarlızade İbrahim Paşa Caddesi'ne entegre edilmesini önermektedir. Ayrıca Tekirdağ Caddeleri'nin öneri tasarımında kullanıcı tercihleri de değerlendirilmektedir. Tekirdağ'ın geçmişten günümüze geçirdiği değişim birçok yeniliğin oluşmasına neden olmuştur. Buna rağmen birçok bölgede hem yaya hem de araç konusunda yetersizliklerin devam ettiği söylenebilir. Bu yeterliliklerin ya da yetersizliklerin sakinlerin algısı açısından nicel verilerle değerlendirilmesi amacıyla 352 kişilik bir katılımcı grubuna çeşitli tasarım ve peyzaj öğelerine yönelik sorular yöneltilmiştir. Elde edilen cevaplar SPSS analiz programında değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen verilerin grafikleri değerlendirilmiş ve bu veriler için tasarım alternatifleri sunulmuştur.