İnsan periferal lenfositlerinde sertralin'in genotoksik, sitotoksik ve mutajenik etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of genotoxic, cytotoxic and mutagenic effects of sertralin on human peripheral lymphocytes
  1. Tez No: 798001
  2. Yazar: YASEMİN ELDEMİR OKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYRALDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Antidepresanlar; depresyon, anksiyete, bipolarlık gibi psikiyatrik bozuklukların tedavisi amacıyla kullanılan ilaçlardır. Sertralin, Seçici Serotonin Gerialım İnhibitörleri (SSRI) grubuna ait, serotonini seçici ve güçlü olarak hem in vitro hem de in vivo hayvan deneylerinde inhibe ettiği gösterilen bir naftilamin türevidir. Günlük atılım yarı-ömrü 26 saattir ve sunumu tek dozdur. Antipsikotik hastalıkların tedavisinde uzun süre kullanım gerektiren Seçici Serotonin Gerialım İnhibitörleri (SSRI) grubuna ait Sertralin etken maddesinin toksik etkileri hakkında bilginin yetersiz olduğu görülmektedir. Özellikle Sertralin'in insan periferal lenfositlerindeki genotoksik ve sitotoksik etkileri hakkında herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bundan dolayı bu çalışmanın amacı sertralin etken maddesinin insan periferal lenfositlerinde genotoksik ve sitotoksik potansiyellerini değerlendirmektir. Genotoksik etkileri araştırmak için insan periferal lenfositlerinde KA ve MN testleri uygulanacaktır. Sitotoksik etki ise mitotik indeks ve nukleer bölünme indeksinin hesaplanması ile saptanacaktır. Diğer taraftan maddenin mutajenik potansiyeli bakteriyel mutajenite testi (Ames) ile metabolik aktivasyon sisteminin varlığında (+S9) ve yokluğunda (-S9) belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Antidepressants are drugs used to treat psychiatric disorders such as depression, anxiety, and bipolar disorder. Sertraline is a naphthylamine derivative of the Selective Serotonin Reuptake Inhibitors (SSRI) group, which has been shown to selectively and potently inhibit serotonin in both in vitro and in vivo animal experiments. The daily excretion half-life is 26 hours and its presentation is single dose. It is seen that there is insufficient information about the toxic effects of Sertraline active substance belonging to the group of Selective Serotonin Reuptake Inhibitors (SSRIs) which require long-term use in the treatment of antipsychotic diseases. In particular, no studies have been found on the genotoxic and cytotoxic effects of sertraline in human peripheral lymphocytes. Therefore, the aim of this study is to evaluate the genotoxic and cytotoxic potentials of sertraline in human peripheral lymphocytes. To investigate genotoxic effects, KA and MN tests will be performed in human peripheral lymphocytes. The cytotoxic effect will be determined by calculating the mitotic index and nuclear division index. On the other hand, the mutagenic potential of the substance will be determined by the bacterial mutagenicity test (Ames) in the presence (+ S9) and absence (-S9) of the metabolic activation system.