Sisam ve Pazarcık depremleri etkisi altında zayıf zeminlerde zemin büyütme analizi
Soil amplification analysis on weak soils under the impact of Sisam and Pazarcık earthquakes
- Tez No: 798002
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ KESKİN, PROF. DR. KANAT BURAK BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sismik aktivitesi yüksek olan ülkemizde zeminlerin deprem anındaki dinamik davranışlarının anlaşılması depremin yapılar üzerinde getireceği hasarın azaltılması için gerekmektedir. Zemin büyütmesi yerel zemin koşullarının etkisiyle deprem dalgalarının ana kayadan gelip yüzeye çıkana kadar genliğinin artmasına denmektedir. Birçok model ile zeminin dinamik tepki analizleri yapılmaktadır. Bu çalışmada 30 Ekim 2020 Sisam depremi ile 06 Şubat 2023 Pazarcık depreminde oluşan zemin büyütmeleri incelenmiştir. Bu amaçla Deepsoil programında frekans ve zaman tanım alanında doğrusal, eşdeğer doğrusal ve doğrusal olmayan bir boyutlu dinamik analizler yapılarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Ayrıca tez kapsamında doğrusal ve eşdeğer doğrusal zemin tepki analizlerinde Transfer fonksiyonu olarak kullanılmak üzere Değiştirilmiş Sonlu elemanlar-Taşıma matrisi yöntemi önerilmiştir. Önerilen yöntem ile hem transfer fonksiyonları elde edilmekte hem de belirli bir yer hareketi etkisi altında frekans alanında analizler yapılabilmektedir. Tezin ikinci bölümünde literatür taramasına yer verilirken üçüncü bölümde zemin tepki analizi yöntemleri ile Deepsoil programı anlatılmıştır. Dördüncü ve beşinci bölümde Sisam ve Pazarcık depremi etkisi altındaki zemin büyütmeleri Deepsoil programı ile incelenirken Altıncı bölümde ise Değiştirilmiş Sonlu elemanlar-Taşıma matrisi yöntemi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
For our country, which has high seismic activity, it is necessary to understand the dynamic behavior of soils at the time of earthquake in order to reduce the damage caused by the earthquake. Ground amplification is the increase in the amplitude of earthquake waves until they come from the bedrock and rise to the surface, due to the effect of local ground conditions. Dynamic response analyzes of the soil are performed with many models. In this study, the soil amplifications occurred in the 30 October 2020 Samos earthquake and 06 February 2023 Pazarcık earthquake were investigated. were modeled using the 30 October 2020 Izmir earthquake data, and linear, equivalent linear and nonlinear one-dimensional seismic ground response analyzes were made in the frequency and time domain in the Deepsoil program. For this purpose, linear, equivalent linear and nonlinear one-dimensional dynamic analyzes in the frequency and time domain were performed in the Deepsoil program and the results were evaluated. In addition, within the scope of the thesis, the Modified Finite Element-Transfer matrix method has been proposed to be used as a Transfer function in linear and equivalent linear soil response analysis. With the proposed method, both transfer functions are obtained and analyzes can be made in the frequency domain under the influence of a certain ground motion. In the second part of the thesis, literature review is given, while in the third part, seismic ground response analysis methods and the Deepsoil program are explained. In the fourth and fifth chapters, the soil amplifications under the influence of the Samos and Pazarcık earthquakes are investigated with the Deepsoil program, while the Modified Finite Element-Transfer matrix method is explained in the sixth chapter.