Endofitik bakteri içeren domates ve patlıcan tohumlarının tuz stresine toleranslarının incelenmesi
Investigation of salt stress tolerance of tomato and eggplant seeds containing endophytic bacteria
- Tez No: 798010
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KORKMAZ, DR. KUTAY COŞKUN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Endofitik bakteriler, bitkilere olumsuz etkisi olmayan ve bitkilerde doğal olarak var olan bakteri türüdür. Endofitik bakterilerin bitkilerin karşılaştıkları olumsuz koşullara karşı doğrudan ya da dolaylı olarak bitki gelişimine katkı sağladığı bilinmektedir. Endofitik bakterilerin tohumlara dışarıdan uygulanması ile ilgili birçok çalışma bulunmasına rağmen tohum içerisine uygulanması ile ilgili çok az çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle amacı endofitik bakteri içeren domates ve patlıcan tohumlarının tuz stresine karşı etkilerini araştırmak olan bu çalışmada, hem tohum kaplama olarak hem de tohum içerisine aktarılmış endofitik bakterilerin (L5B ve L13) domates ve patlıcan tohumlarının farklı tuz konsantrasyonlarıyla (0, 35, 70, 140 mM) muamele edilerek optimum sıcaklıkta (25 °C) çimlenme ve çıkış denemeleri yürütülmüştür. Ayrıca fide çıkış testi sonrasında fidelerden alınan yapraklar ile çeşitli biyokimyasal analizler yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda endofitik bakterilerin tuz stresine karşı çimlenme ve çıkış testlerine tabi tutulan domates ve patlıcan tohumlarında çimlenme ve çıkış yüzdeleri üzerine olumlu etki yarattığı tespit edilmiştir. Ayrıca stres ve optimum koşullar altında çıkış testine tabi tutulan domates ve patlıcan fidelerinde endofitik bakteri uygulamalarında CAT ve POX aktivitelerinde farklı bakteri uygulamalarının artışa neden olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak bakteri uygulamaları arasında domates için tohum içerisine aktarılmış L13 izolatı, patlıcan için tohum içerisine aktarılmış L5B izolatı en etkili sonucu verdikleri söylenebilir. Tüm bu sonuçlar bitkiler için endofitik bakterilerin domates ve patlıcanda çimlenme ve fide çıkışı aşamalarında tuz stresine karşı toleransı arttırmada kullanılabilineceğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Endophytic bacteria are bacteria that do not adversely affect plants and are naturally present in plants. It is known that endophytic bacteria directly or indirectly contribute to plant development under adverse conditions they encounter. Although there are many studies on the external application of endophytic bacteria to seeds, there is not much information on their introduction into the seeds. Thus, the aim of this study was to investigate the effects of tomato and eggplant seeds containing endophytic bacteria against salt stress. For this purpose, tomato and eggplant seeds both coated with endophytic bacteria (L5B and L13) and in which endophytic bacteria were transferred were subjected to germination and emergence tests at optimum temperature (25 °C) and under different salt concentrations (0, 35, 70, 140 mM). In addition, after the seedling emergence test, various biochemical analyzes were conducted with the leaves taken from the seedlings. The results indicated that endophytic bacteria had a positive effect on the germination and emergence percentages of tomato and eggplant seeds, which were subjected to germination and emergence tests against salt stress. In addition, it was determined that different bacteria applications caused an increase in CAT and POX activities in endophytic bacteria applications in tomato and eggplant seedlings subjected to emergence test under stress and optimum conditions. As a result, it can be said that transferring L13 strain into tomato seeds and L5B strain into eggplants seeds had the most effective results among the bacteria treatments. All these results revealed that endophytic bacteria for plants can be used to increase tolerance to salt stress during germination and seedling emergence stages in tomato and eggplant.