Alacaklının talebi ile doğrudan doğruya iflâs sebepleri
The direct bankrupt according to the request of the creditor's
  1. Tez No: 798022
  2. Yazar: YASİN MECİT EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL SİMİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Alacaklının talebi ile doğrudan doğruya iflâs, alacaklının iflâs takibine gerek kalmadan borçlunun iflâsının asliye ticaret mahkemesinden istenebilmesi için kullanılabilen bir yoldur. Ancak bu yola başvurması gereken alacaklının kanunlarda yer alan özel hallerden birine sahip olması gerekmektedir. Bu özel hallere ek olarak alacaklının bir para alacağının bulunması da önem taşımaktadır. Bu çalışmada alacaklının hangi hallerde doğrudan doğruya iflâs yoluna başvurabileceği ve mahkemece iflâs talebi hakkında karar verilebileceği ile yargılamada hangi ispat ölçülerinin kullanılacağı hakkında inceleme yaptık. İnceleme yaparken özellikle ülkemizde yapılmış olan kanuni düzenlemelere yer verilmekle birlikte bazı bölümlerde gerekçelere yer verdik. Öncelikle İcra ve İflâs Kanunu 177. madde özelinde yapılan bu çalışmamızda ayrıca 178, 179. maddeler ile 308 ve 309. maddelerinde yer alan hallere dair incelemeler yapılmıştır. Sadece İcra ve İflâs Kanunu içerisinde yer alan düzenlemelerle kalmayarak Türk Ticaret Kanunu, Hukuk Muhakemeleri Kanunu, Bankacılık Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu ve Amme Alacaklarının Tahsil Hakkındaki Kanunda yer alan hükümler ışığında doktrinde yer alan yazarların görüşü ele alınmış referans olarak kabul edilen içtihatlar ve örneklerle birlikte alacaklının hangi hallerde borçlu aleyhine herhangi bir iflâs takibi başlatmadan nasıl iflâsını talep edebileceğine dair inceleme de yapılmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Direct bankruptcy at the request of the creditor is a way that can be used to claim the bankruptcy of the debtor from the commercial court without the need for bankruptcy of the creditor. Barely, the creditor who has to resort to this method must have one of the special conditions in the laws. In addition to these special cases, it is also important to have a money seen by the creditor. In this study, we have examined in which cases the creditor can directly apply for bankruptcy by the as a result of which cases the court can decide on the bankruptcy request and which proof measures will be used. While examining this subject, we have included the legal regulations of the regulations made in our country and the justifications in some sections. First of all, articles 177, 178, 179, 308 and 309 of the Execution and Bankruptcy Law were examined. Not only with the regulations in the Execution and Bankruptcy Law, but also the articles in the Turkish Commercial Code, The Capital Market Code, the Banking Code and the Tax Law were examined. In addition to the views defended in the doctrine, court decisions have been examined according to high court decisions and examples.