İç güvenlik yönetiminde alternatif bir yaklaşım olarak öngörücü polislik
Predictive policing as an alternative approach to internal security management
  1. Tez No: 798021
  2. Yazar: ŞÜKRÜ CAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Öngörücü polislik, suçları tahmin etmek ve önlemek için ileri teknoloji ile veri analizi tekniklerini kullanan güvenlik yönetimine ve polisliğine çağdaş bir yaklaşımdır. Öngörücü polisliğin gelişimi, polisliğin etkinliğini artırma ve kamu güvenliğini iyileştirme potansiyeline sahip olduğundan, günlük yaşamlarımız üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Son yıllarda, öngörücü polisliğin kullanımı dünya çapında çeşitli kolluk kuvvetlerinin bu yaklaşımı benimsemesiyle daha yaygın hale gelmiştir. Öngörücü polisliğin amacı, belirli bir alanda veya belirli kişiler arasında artan suç riskini gösterebilecek kalıpları ve eğilimleri belirlemek için veriye dayalı iç görüleri kullanılabilecektir. Öngörücü polislik, makine öğrenimi algoritmaları, coğrafi bilgi sistemleri ve sosyal medya analitiği dahil olmak üzere bir dizi teknolojiye dayanmaktadır. Bu araçlar, kolluk kuvvetlerinin polis kayıtları, sosyal medya gönderileri ve sensör verileri dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan büyük miktarda veriyi işlemesine ve analiz etmesine olanak tanımaktadır. Öngörücü polislik, bu teknolojileri kullanarak, polislik çabalarının verimliliğini ve etkililiğini önemli ölçüde artırma potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, öngörücü polisliğin kullanımı sivil özgürlükler , mahremiyet, ve ceza adaleti sistemi gibi önemli alanlarda önyargı potansiyeli ya da etik ihlaller gibi sorunları da gündeme getirmektedir. Bu nedenle, bu yaklaşımın sonuçlarını dikkatlice değerlendirmek, sorumlu ve şeffaf bir şekilde uygulanmasını sağlamak oldukça önem arz etmektedir. Öngörücü polisliğin gelişiminin günlük yaşam, güvenlik yönetimi ve polislik uygulamaları üzerinde önemli bir etkisi olacağı kabul edilmektedir. Teknoloji ilerlemeye bağlı olarak, kamu güvenliğini sağlama ve adaleti teşvik etmede öngörücü polisliğin rolünü dikkatle değerlendirmek gerekecektir. Bu tezin amacı polislik alanında güncel yaklaşımlardan birisi olan öngürücü polisliği ve bu yaklaşımın etkilerini analiz etmekdir.Bu doğrultuda çalışmada öncelikle güvenlik kavramı tüm yönleriyle ele alınmış ve bu bağlamda güvenlik yönetimi ve polislik ilişkisi ortaya konulmuştur.Ardından Dünya genelinde uygulanmış ve uygulanmaya devam eden polislik yaklaşımları açıklanmaya çalışılmıştır. Devamında öngörücü polisliğin tarihi ve gelişimi incelenmiş ve bu yaklaşımda kullanılan çeşitli teknoloji ve teknikler ele alınmış ve uygulamanın potansiyel etkileri ortaya konulmuştur. Bunun yanında, mahremiyet, sivil özgürlükler ve ceza adaleti sistemindeki önyargı potansiyeli ile ilgili endişeler de dahil olmak üzere öngörücü polisliği çevreleyen etik ve yasal sorunları tartışılacak ve öngörücü polisliğin ülke çapındaki farklı yargı alanlarında nasıl uygulandığını incelenecek ve bu yaklaşımın suçu azaltma ve kamu güvenliğini artırmadaki etkinliği ele alınacaktır. Son olarak, gelişmekte olan teknolojilerin potansiyel etkisini ve bu yaklaşımın önündeki zorlukları ve fırsatları göz önünde bulundurarak öngörücü polisliğin geleceğine yönelik öngörüler ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Predictive policing is a contemporary approach to security management and policing that uses advanced technology and data analysis techniques to predict and prevent crime. The development of predictive policing has had a significant impact on our daily lives, as it has the potential to increase the effectiveness of policing and improve public safety. In recent years, the use of predictive policing has become more common as various law enforcement agencies around the world adopt this approach. The goal of predictive policing is to use data-driven insights to identify patterns and trends that may indicate an increased risk of crime in a particular area or among particular individuals. This information can then be used to more effectively target police resources and prevent crimes before they happen. Predictive policing relies on a range of technologies, including machine learning algorithms, geographic information systems, and social media analytics. These tools allow law enforcement to process and analyze large amounts of data from a variety of sources, including police records, social media posts, and sensor data. By using these technologies, predictive policing has the potential to significantly increase the efficiency and effectiveness of policing efforts. However, the use of predictive policing also raises important questions about privacy, civil liberties, and the potential for bias in the criminal justice system. It is therefore important to carefully consider the implications of this approach and ensure that it is implemented in a responsible and transparent manner. Overall, the development of predictive policing has had a significant impact on our daily lives, security management and policing practices. As technology continues to advance, it will be important to carefully consider the role of predictive policing in ensuring public safety and promoting justice. The purpose of this thesis is to examine the practices of predictive policing and its effects on public safety and the criminal justice system. I will examine the history and development of predictive policing, examine the various technologies and techniques used in this approach, and discuss the potential benefits and disadvantages of its implementation. In addition, ethical and legal issues surrounding predictive policing will be discussed, including concerns about privacy, civil liberties, and the potential for bias in the criminal justice system, and will examine how predictive policing is practiced in different jurisdictions around the country. The effectiveness of this approach in reducing crime and increasing public safety will be analyzed. Finally, comments will be made on the future of predictive policing, taking into account the potential impact of emerging technologies and the challenges and opportunities for this approach.