Mikrobt solid paternli akciğer tümörlerininbirbirinden ayrımında kullanılabilir mi?
Can microct be used to differantiate solid patterned LUNG tumors?
  1. Tez No: 798025
  2. Yazar: SELİM SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL SAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Akciğer kanseri dünyada ve ülkemizde oldukça sık görülen ölümcül bir kanserdir. Mikroskopik inceleme, diğer tümörlerde olduğu gibi, tanı için altın standarttır. Farklı patternler gösteren akciğer tümörleri arasında bir grup tümör solid organizasyon gösterir. Solid paternli adenokarsinomlar, yassı hücreli karsinomlar ve tipik karsinoid tümörler bunlar arasında bulunmaktadır. Mikro bilgisayarlı tomografi (mikroBT), X-ışınları kullanan bir tomografik yöntemdir. Normal bilgisayarlı tomografiye benzer bir çalışma prensibi vardır; ancak mikroBT'nin voksel boyut hassasiyeti 1-50 mikrometre arasında değişmektedir. Bu da BT'lerde görüntülenebilenlerden çok daha hassas çözünürlüğe ulaşmaya fırsat verir. MikroBT ile histopatolojik görüntülere benzer görüntüler elde edilmesi mümkündür. Bu çalışmada mikroBT ile solid paternli farklı tip akciğer tümörünün birbirinden ayrılıp ayrılamayacağının analizi, tümöral ve non-tümöral akciğer parankiminin ayrılmasının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada daha önce anabilim dalımızda tanı almış olan solid patern gösteren üç ayrı tip akciğer tümörüne ait birer hematoksilen-eozin kesit 3D HISTECH, Panoramic P250 Flash 3, Version Panoramic Scanner 3.0.2. ile taranarak tüm lam görüntüler (“whole slide image”/WSI) elde edilmiştir. Bu tümörlerin kesitlerine ait parafin bloklardan Bruker Skyscan 1275, (Kontich, Belgium) ile mikroBT görüntüleri elde edilmiştir. Bu görüntüler WSI'ler ile karşılaştırılarak incelenmiştir ve WSI'ler üzerinde seçilen“region of interest”(ROI) alanları ile elde edilen mikroBT görüntüleri üzerine aktarılmıştır. Elde edilen“volume of interest”(VOI) sahaları üzerinde yapılan hesaplamalar ile ortaya çıkan yapısal parametreler (yüzde nesne hacmi, yapısal kalınlık, kesişim yüzeyi, doğrusal yapı yoğunluğu, bağlantılılık, bağlantılılık yoğunluğu, açık gözeneklilik, kapalı gözeneklilik, yapı model indeksi) kullanılarak tümör alanlarının non-tümöral alanlardan ve tümörlerin birbirinden ayırt edilip edilemeyeceği araştırılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics for Windows 23 programı kullanılmıştır. Kruskal Wallis testi, Mann-Whitney U testi, kümeleme analizi, Cohen's Kappa katsayısı, receiver operating characteristic (ROC) eğrisi, duyarlılık, seçicilik, 2“univariate”lojistik regresyon analizi, Spearman's rho korelasyon katsayısı analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Lung cancer is a common and fatal cancer. As in other human tumors, microscopic examination is the gold standard for diagnosis of lung tumors. Common pulmonary tumors show various patterns, and there is a group of tumors showing solid organization. These include solid adenocarcinomas (SAc), squamous cell carcinomas (SqCC), and carcinoid tumors (CT). Micro computed tomography (microCT) is a tomographic method using X-rays. It has a working principle similar to conventional computed tomography; however, the voxel size of microCT varies between 1-50 micrometers. This gives the opportunity to reach a much more precise resolution than that can be obtained via conventional computed tomographies. It is possible to obtain images similar to histopathological images with microCT. In the current study, it was aimed to analyze whether different lung tumors with solid pattern can be differentiated from each other with microCT, and to investigate the differentiation of tumoral and non-tumoral lung tissue. Materials and methods: In this study, whole slide hematoxylin and eosin stained images (WSI) of three types of pulmonary tumors (5 SAc, 5 SqCC, 5 CT) were obtained using 3D HISTECH, Panoramic P250 Flash 3, Version Panoramic Scanner 3.0.2. scanner. MicroCT images were obtained from paraffin blocks of these tumors with Bruker Skyscan 1275, (Kontich, Belgium). These microCT images were examined by comparing them with WSIs, and the selected representative regions of interests (ROIs) on WSIs were transferred to the obtained microCT images. Structural parameters (percent object volume, structure thickness, intersection surface, structure linear density, connectivity, connectivity density, open porosity, closed porosity, structure model index) were calculated using the obtained volumes of interest (VOIs) and through these data, the differentiation of tumor types, and tumoral and non-tumoral areas was examined. Kruskal Wallis test, Mann-Whitney U test, cluster analysis, Cohen's kappa, receiver operating characteristic (ROC) curve, sensitivity, specifity,“univariate”logistic regression analysis, Spearman's rho correlation coefficient analyzes were performed using IBM SPSS Statistics for Windows 23.