Staphylococcus aureus suşlarının protein A ve koagülaz aktivitelerinin tanımlanması
  1. Tez No: 18126
  2. Yazar: GÜLSEREN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİYE BERKİTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
- 31 - ÖZET Bu çalışmada, İ. ü. İ. Tıp Fakültesi Mikrobi yoloji A. B. D. Laboratuvarlarına gönderilen çeşitli mua yene maddeleri. nden izole edilen lifi etafilokok susu pro tein A ve koagülaz aktiviteleri yönünden incelenmiştir. Tüm suşlarm Gram preparasyonları, koloni mor folojileri, katalaz aktiviteleri incelenmiş, lam kümeleştiri- ci faktör ve tüp koagülaz aktiviteleri tayin edilmiştir, önce Colombia agar sonra B.H.I?B. besiyerinde üretilmiş 105 koagülaz pozitif stafilokok susunun tümü, mikrotitras- yon plak ile yapılan koagülaz testinde pozitif, 36 koagü laz negatif susun tümü ise negatif sonuç vermiştir. Aynı suşlarda, hassaslaştırılmış koyun eritro^ sitleri kullanılarak lam ile hücre duvarına bağlı, mikro- titrasyon plak ile serbest protein A araştırılmıştır. Co lombia ağarda üremiş 105 koagülaz pozitif stafilokok susun dan 93 (% 88.6)'ü lam hemaglütinasyon testinde pozitif so nuç vermiştir. Koagülaz negatif hiçbir susta protein A tes- bit edilememiştir. Diğer taraftan, mikrotitrasyon plak ile yapılan indirekt hemaglütinasyon testinde önce Colombia a- gar sonra B.H.I.B. besiyerinde üretilmiş 105 koagülaz pozitif susun tümü (% 100) pozitif iken, koagülaz negatif 36 sus tan 2'sinin protein A sentezlediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 32 - SUMMARY In this study, lifl staphylococcus strains, i- solated from patients sent to the Bacteriology Laboratory of Department of Microbiology, Istanbul Medical Faculty, University of Istanbul were investigated for the presence of protein A and coagulase production by using microtiter plates. All strains were examined for the Gram reacti- tion, morphological properties, catalase activity, and clumping factor and coagulase activity of these strains were determined. All of the 105 coagulase positive sta phylococcus strains grown on B.H.I.B. after Colombia agar. were coagulase positive, andsall of the 36 coagu lase negatif strains were negative by microtiter plate test, By using the sensitised sheep erythrocytes, the same strains were also investigated for cell-wall as sociated and free protein A by the slide and microtiter plate test» Of the 105 coagulase positive staphylococcal strains grown on Colombia agar, 93 ( 88.6 % ) were positive for protein A reactivity by the slide hemagglutination test, All the coagulase negatif staphylococcus strains failed to show the presence of protein A. On the other hand, of 105 coagulase positive strains grown on B.H.I.B, after Colombia agar, 105 ( 100 % ) were positive for protein A- 33 - reactivity by indirect hemagglutination test using micro- tit er plate, and, of 36 coagulase negative strains, 2 were protein A positive.