Renal hücreli karsinom dokularında oncostatin-m beta reseptörünün immunohistokimyasal değerlendirilmesi
Immunohistochemical evaluation of oncostatin-m beta receptor in renal cell carcinoma tissues
  1. Tez No: 798054
  2. Yazar: OSMAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN KAYA EVLİYAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Oncostatin-M Beta Reseptörü (OSMR-ß)'nün patoloji spesimenlerde boya tutma özellikleri üzerinden RCC alt tiplendirmesinde kullanılabilecek bir indikatör olup olamayacağını araştırmak, malign ve benign renal patolojiler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve RCC'nin obezite ve bilinen bazı prognostik belirteçler ile ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya nefrektomi yapılan 214 RCC ve 51 benign inflamatuar renal patoloji olan toplam 265 hasta dahil edilmiştir. Hastaların patoloji preparatları parafin bloklar halinde çıkarılıp, OSMR-ß monoklonal antikorunun (1:100 dilution, mouse origin by Santa Cruz Biotechnology, USA) immünohistokimyasal yöntemlerle ışık mikroskopu altında yoğunluk, yaygınlık parametreleri kullanılarak oluşturulan bir skorlama sistemi ile gruplar arasındaki farklılıklar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to investigate whether Oncostatin-M Beta Receptor (OSMR-ß) can be an immunohistochemical marker candidate in differential diagnosis of RCC and subtypes of RCC, evaluate expression of the receptor in terms of BMI and potential benefit of it in approaching prognosis of RCC. Materials and Methods: Histological specimens from 265 patients with 214 RCC and 51 with benign inflammatory renal pathology who underwent nephrectomy were included in the study. Specimens from the groups were immunohistologically reacted with OSMR-ß monoclonal antibody (1:100 dilution, mouse origin by Santa Cruz Biotechnology, USA) and inspected under light microscope. The dyeing features were analysed statistically on a scoring system based on intensity and prevalence parameters of the receptor.