Obstrüktif koroner arterler veya NON-obstrüktif koroner arterler ile beraber miyokard enfraktüsü geçiren hastaların klinik ve ekokardiyografik özellikleri ile kısa dönem prognozlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical and echocardiographic features and short-term prognoses of patients with obstructive coronary arteries and NON-obstructive coronary arteries and patients with myocardial infarction
- Tez No: 798061
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ALTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada akut koroner sendrom tanısıyla hastaneye kabul edilen ve primer perkütan koroner girişim uygulanan hastaların hastane içi ve bir yıllık takip dönemindeki klinik izlem sonuçlarını, kardiyak istenmeyen olay gelişimi ile ilişkili faktörleri araştırmayı ve bu sonuçların tıkayıcı olmayan koroner arterler ile birlikte gelişen miyokard infraktüsü hastalarının verileriyle karşılaştırmayı amaçladık. Bu iki grubun, klinik özellikleri, hastane içi komplikasyonlar ve olayları, perkütan koroner girişim özellikleri ve 1 yıllık sonuçları karşılaştırıldı. Çalışmamızda tıkayıcı olmayan koroner arterler ile birlikte gelişen miyokard infraktüsü grubunda kadın hasta oranı daha yüksek saptanmıştır. Tıkayıcı olmayan koroner arterler ile birlikte gelişen miyokard infraktüsü grubunda atrial fibrilasyon görülme oranı daha yüksek saptanmıştır (n=12 (%11,5)).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the clinical follow-up results, factors associated with the development of cardiac adverse events, and compare these results with the data of myocardial infarction with non-coronary artery obsturation patients, who were admitted to the hospital with the diagnosis of acute coronary syndrome and underwent primary percutaneous coronary intervention. The clinical features, in-hospital complications and events, percutaneous coronary intervention characteristics and 1-year results of these two groups were compared. In our study, the rate of female patients was found to be higher in the myocardial infraction group that developed with non-occlusive coronary arteries. The incidence of atrial fibrillation was found to be higher in the myocardial infraction group developing with non-occlusive coronary arteries (n=12 (11.5%).