Diffüz büyük B hücreli lenfoma tanılı hastalarda nestin ve osteopontin pozitifliğinin prognoza etkisi
The effect of nestin and osteopontin positiveness on prognosis in patients diagnosed with diffusing large B cell lymphoma
- Tez No: 798068
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENCAN, DR. NEŞE YELDİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Lenfomalar, lenfoid dokulardan orjin alan malignitelerdendir. Hastalığın prognoz seyri lenfomanın alt tipi ile ilişkilidir. Agresif lenfomalar hızlı progrese olurlar, ancak tedavi ile iyileşme oranları daha fazladır. Agresif lenfomaların ve non- Hodgkin lenfomaların en sık alt tipini oluşturan Diffüz Büyük B Hücreli Lenfoma (DBBHL) prognozu klinik, genetik, biyolojik, patolojik ve laboratuvar faktörleri gibi birçok faktörden etkilenmektedir. Osteopontin ve Nestin ise son yıllarda kök hücre belirteci olarak araştırılan, birden çok malignitede prognoz ile ilişkileri bulunan yapılardır. Bu çalışmada Diffüz Büyük B Hücreli Lenfoma tanılı hastalarda Osteopontin ve Nestin pozitifliğinin prognoza ve sağ kalıma etkisinin gösterilmesi amaçlandı. Çalışmaya Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı'na başvurmuş ve Patoloji Bilim Dalı'nda tanısı kesinleşmiş 99 DBBHL hastası alındı. Bu hastaların patolojideki parafin bloklarından kesitler alındı ve immünohistokimyasal yöntem ile Osteopontin ve Nestin ile boyandı. Boyama sonrası mikroskobik değerlendirmeye alınan preparatlar pozitif/negatif ve ifade düzeylerine göre gruplandırıldı. Daha sonra çeşitli istatistiksel yöntemlerle Osteopontin ve Nestin, Uluslararası Prognoz Skalası (IPI), Rituksimab Sonrası Revize Edilmiş Uluslararası Prognoz Skalası (R-IPI), National Comprehensive Cancer Network-IPI (NCCN-IPI) prognoz skorlamalarıyla ve sağ kalım ile kıyaslandı. İstatistik analizlerinin sonucunda Osteopontin pozitif hasta sayısı 77 (%77.8), negatif hasta sayısı 22 (%22.2), Osteopontin düşük ifadeye sahip hasta sayısı 42 (%42.4), orta ifadeye sahip 30 (%30.3) ve yüksek ifadeye sahip 27 (%27.3) saptandı. Nestin pozitif hastaların sayısı ise 13 (%13.1), negatif hastaların ise 81 (%81.8) saptandı. Osteopontin ile IPI (p=0.774), R-IPI (p=0.999) ve NCCN-IPI (p=0.401) skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki izlenmedi. Nestin ile IPI (p=0.788) ve R-IPI (0,344) skorları arasında anlamlı ilişki izlenmedi. Nestin pozitif hastalar ile NCCN-IPI (p=0.043) skoru arasında anlamlı ilişki saptandı. Sağ kalım ile hastaların Osteopontin pozitifliği (p=0.864), ifade düzeyi (p=0.153) ve Nestin pozitifliği (p=0.278) arasında anlamlı ilişki saptanmadı. DBBHL tanılı hastalarda Osteopontin ve Nestin pozitifliğinin prognoza ve sağ kalıma etkisi bulunamadı. Nestin pozitifliği ile NCCN-IPI arasında ilişki saptanmasına rağmen, prognoz ve sağ kalım ile ilişki saptanmaması hasta sayısının kısıtlı olması ile ilişkili olabilir. Bu alanda yapılacak daha çok çalışmaya ve veriye ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Lymphomas are malignancies originating from lymphoid tissues. The prognostic course of the disease is related to the subtype of lymphoma. Aggressive lymphomas progress rapidly, but cure rates are greater with treatment. The prognosis of Diffuse Large B Cell Lymphoma (DLBCL), which is the most common subtype of aggressive lymphomas and non-Hodgkin lymphomas, is affected by many factors such as clinical, genetic, biological, pathological and laboratory factors. Osteopontin and Nestin are structures that have been investigated as stem cell markers in recent years and are associated with prognosis in multiple malignancies. In this study, it was aimed to show the effect of Osteopontin and Nestin positivity on prognosis and survival in patients diagnosed with Diffuse Large B Cell Lymphoma. 99 DLBCL patients who applied to Sivas Cumhuriyet University Hospital, Department of Hematology and whose diagnosis was confirmed in the Department of Pathology, were included in the study. Sections were taken from the paraffin blocks of these patients in pathology and stained with Osteopontin and Nestin by immunohistochemical method. The preparations, which were evaluated microscopically after staining, were grouped according to positive/negative and expression levels. Then, Osteopontin and Nestin were compared with the International Prognosis Scale (IPI), the Revised International Prognosis Scale after Rituximab (R-IPI), the National Comprehensive Cancer Network-IPI (NCCN-IPI) prognosis scores and survival by various statistical methods. As a result of the statistical analysis, the number of Osteopontin positive patients was 77 (77.8%), the number of negative patients was 22 (22.2%), the number of patients with low Osteopontin expression was 42 (42.4%), and the number of patients with moderate expression was 30 (30.3%). and 27 (27.3%) with high expression were detected. The number of Nestin positive patients was 13 (13.1%) and the number of negative patients was 81 (%81.8). No statistically significant correlation was observed between Osteopontin and IPI (p=0.774), R-IPI (p=0.999) and NCCN-IPI (p=0.401) scores. No significant correlation was observed between Nestin and IPI (p=0.788) and R-IPI (0.344) scores. There was a significant correlation between the Nestin positive patients and the NCCN-IPI (p=0.043) score. There was no significant correlation between survival and Osteopontin positivity (p=0.864), expression level (p=0.153) and Nestin positivity (p=0.278). Osteopontin and Nestin positivity were not found to have any effect on prognosis and survival in patients with DLBCL. Although a relationship was found between Nestin positivity and NCCN-IPI, the lack of correlation with prognosis and survival may be related to the limited number of patients. More studies and data are needed in this area.