Pediatrik suprakondiler humerus kırıklarında kapalı perkütan pinleme metodlarıyla opere edilen hastalarda klinik ve radyolojik sonuçlarımız
Our clinical and radiological results in patients operated with closed percutane pining methods in pediatric supracondilar humerus fractures
- Tez No: 798071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ABDULLAH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Çocuklarda humerus suprakondiler kırıkları, ön kol kırıklarından sonra ikinci en sık görülen kırıklardır. Çalışmanın amacı, kliniğimizde cerrahi olarak tedavi edilen çocuk humerus suprakondiler kırıklarında uygulanan perkütan pinleme yönteminin radyolojik ve klinik sonuçlarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2018 ile Ocak 2021 arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğine başvuran 2-14 yaş arasındaki tip 2, tip 3 dirsek humerus suprakondiler kırığından perkütan pinleme yöntemiyle ameliyat edilen 59 hastanın klinik ve radyolojik sonuçları incelendi. Kırığın oluş nedenleri, kırık tipleri, postop komplikasyonlar, radyolojik parametreler, Flynn kriterleri ( eklem romları, kozmetiği) değerlendirildi. Bulgular: Bizim çalışmamızda deplase tip 2, tip 3 suprakondiler humerus kırıklı 59 hastanın 33'ü erkek (%55.9) , 26'sı kız (%44.1) idi. 31hastada (%52.5) sol, 28 hastada (%47.5) sağ taraf suprakondiler humerus kırığı mevcuttu. Hastalarmızın yaş ortalaması 6.7 ± 2.2 (2-14) yıldı, vaka sayısı en çok 6 yaşında görüldü. Kırık oluş nedenleri arasında en çok karşılaştığımız %62.7 oranı ile ev içi düşmelerdi. Vakaların %93.2'si ekstansiyon tipi kırıklardı. Vakalarımızın ilk bize başvurduğunda üç vakada (%5.1) median sinir hasarı, bir vakada (%1.7) ulnar sinir hasarı kaydedildi. 59 vakadan 4 tanesine (%6.8) açık redüksiyon-internal fiksasyon (ARİF) uygulandı. 55 vakaya (%76.3) kapalı redüksiyon-internal fiksasyon yapıldı. K-teli konfigürasyon uygulaması açısından 47 vakada (%79.7) mediladen 1 adet lateralden 2 adet tel, 12 vakada (%20.3) mediladen 1 adet lateralden 1 adet tel ile kırık tespit edildi. ARİF yapılan bütün hastalarda lateral insizyon tercih edildi ve hiçbirinde postop olarak enfeksiyon, sinir defisiti veya eklem serleşmesi görülmedi. Ameliyattan sonra gelişen komplikasyonlar ise 2 hastada yüzeyel pin dibi enfeksiyonu, 2 vakada (%3.4) kubitus varus deformitesi, 1 vakada (%1.7) kubitus valgus deformitesi görüldü. Ayrıca 2 vakada (%3.4) ulnar sinir hasarı saptandı. Hastaların ortalama kırık kaynama zamanı ise 4.3 ± 0.61 (4-7) haftaydı ve yüzeyel enfeksiyon görülen 2 hastada 6 haftada kaynadığı görüldü. Hastalar Flynn kriterleri'ne göre (kozmetik ve fonksiyonel sonuçları) değerlendirildi. Tüm hastalarımızda tatmin edici sonuçları vardı ve hiçbirinde kötü sonuçları yoktu. Tüm vakalarımızdaki ortalama Baumann açı değeri 73.50° ± 3.95° (64°-85°) idi. Ortalama Taşıma açısı ise 6.0° ± 1.99° (2°-14°) idi. Dirsek deformitesinin oluşumu ile Baumann açı değeri arasında önemli bir ilişki vardı. Baumann açısı arttıkça, kubitus varus deformitesi gelişim olasılığı artmaktadır. Sonuç: Pediatrik humerus suprakondiler kırıklarında kullanılan kapalı redüksiyon perkütan pinleme, kozmetik ve fonksiyonel sonuçları tatminkâr ve cerrahlar için seçkin bir cerrahi tedavi tekniğidir. Literatür taraması yapıldıktan sonra çalışmamızın sonuçlarının literatür ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Humerus supracondylar fractures in children are the second most common fractures after forearm fractures. The aim of the study is to evaluate the radiological and clinical retrospectivley results of percutaneous pinning method applied in pediatric humerus supracondyle fractures treated surgically in our clinic. Material and Method: The clinical and radiological results of 59 patients with type 2, type 3 elbow humerus supracondylar fracture between the ages of 2-14 who applied to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Orthopedics and Traumatology Clinic between January 2018 and January 2021 were analyzed. Causes of fracture, fracture types, postoperative complications, radiological parameters, Flynn criteria (joint roms, cosmetics) were evaluated. Findings: In our study of 59 patients with displaced type 2, type 3 supracondylar humerus fractures were 33 (55.9%) males and 26 (44.1%) were females. There were left-sided fractures in 31 patients (52.5%) and right-sided fractures in 28 patients (47.5%). The mean age of our patients was 6.7 ± 2.2 (2-14) years, the maximum number of cases was 6 years old. The reason for the fracture was mostly falling inside the house with 62.7%. 93.2% of the cases were extension type fractures.When our cases first applied to us, median nerve injury was noted in three (5.1%) cases, and ulnar nerve injury was noted in one (1.7%) case. Open reduction-internal fixation (ARIF) was applied to 4 of 59 cases (6.8%). Closed reduction-internal fixation was performed in 55 cases (76.3%). In terms of K-wire configuration application, fractures were detected with 2 wires from the medila and 1 from the lateral in 47 cases (79.7%), and with 1 wire from the medila and 1 from the lateral in 12 cases (20.3%). A lateral incision was preferred in all patients who underwent ORİF, and none had postoperative infection, nerve deficit, or joint stiffness. Complications that developed after surgery were superficial pin infection in 2 patients, cubitus varus deformity in 2 cases (3.4%), cubitus valgus deformity in 1 case (1.7%), and ulnar nerve damage in 2 cases (3.4%). The mean time to union of the patients was 4.3 ± 0.61 (4-7) weeks, and union was observed in 6 weeks in 2 patients with superficial infection. The patients were evaluated according to the Flynn criteria (cosmetic and functional results). All of our patients had satisfactory results and none had poor results. The mean Baumann angle value in all our cases was 73.50° ± 3.95° (64°-85°). The carrying angle was 6.0° ± 1.99° (2°-14°). There was a significant relationship between the occurrence of elbow deformity and the Baumann angle value. If the Baumann angle increases, the probability of developing cubitus varus deformity increases. Result: Closed reduction percutaneous pinning, which is used in pediatric humeral supracondylar fractures, has satisfactory cosmetic and functional results and preferred surgical technique for surgeons. After a literature search, it was found to be consistent with the results of our clinical study.